Gambit, který nevyšel. Tak lze s mírnou nadsázkou popsat loňské inkaso spotřební daně z tabákových výrobků: balíku vyšších desítek miliard korun, které tvoří nezanedbatelnou část státního rozpočtu. Jenže podle dat zveřejněných na konci minulého týdne stát loni na této dani vybral „pouze“ 56 miliard. Za vlastními odhady tak zaostal o více než deset miliard a vybral dokonce i o tři miliardy méně než v roce 2020. Kde se stala chyba a kde budou tyto peníze chybět?
Výrazně nižší než očekávané inkaso spotřební daně z tabáku je přitom pro stát problém zejména v situaci současných veřejných deficitů, kdy vláda hledá peníze, kde se dá. Kabinet Petra Fialy se navíc nyní ke zvyšování jakýchkoliv daní příliš nehlásí a deficity chce krotit zejména seškrtáním výdajů a přirozeným růstem ekonomiky – pokud by inkaso spotřební daně z tabáku klesalo i v dalších letech, mohlo by to znamenat problém. Zmíněných deset miliard korun, které stát na dani loni oproti předpokladům nevybral, by totiž v letošním roce s velkou rezervou dokázalo zafinancovat třeba celý rozpočet ministerstva zahraničních věcí.
Důvodů, proč stát na tabákových výrobcích vybral o deset miliard méně, než předpokládal, bylo několik. Ministerstvo financí je ostatně vyjmenovává. Jednou z největších překážek byla covidová pandemie, kvůli které došlo k omezení důležitého přeshraničního obchodu, kdy si Němci a Rakušané jezdili do Česka nakupovat levnější cigarety. Nejde o marginálii, podle odhadů se tyto nákupy podílejí na tuzemském trhu s tabákovými výrobky z jedné čtvrtiny až třetiny.
Podle odhadů Petra Mestančíka, ředitele vnějších vztahů tuzemské British American Tobacco, je ovšem covidová situace zodpovědná jen asi za polovinu neuskutečněného inkasa spotřební daně. Kde se tedy skrývá zbylých pět miliard, které stát oproti původním plánům nevybral?