E15 PREMIUM | Když před rokem dorazila do Čech zpráva o úmrtí 56letého byznysmena, investora a majitele skupiny PPF Petra Kellnera při nehodě vrtulníku na Aljašce, byl to obrovský šok nejen pro finanční svět. „Odešel člověk, který zanechal velice významnou stopu v naší novodobé podnikatelské i společenské historii. Bude tu obrovsky chybět,“ reagoval tehdy například šéf České spořitelny Tomáš Salomon.
Navzdory velké ztrátě „otce zakladatele“, který vlastnil 98,93 procenta akcií, se život v PPF nezastavil. Za posledních dvanáct měsíců uskutečnila skupina, kterou řídí menšinový akcionář Ladislav Bartoníček, několik významných transakcí.
Hodnotou aktiv okolo čtyřiceti miliard eur, téměř bilionu korun, patří PPF oproti velkým investičním a private equity kolosům typu Apollo Global Management, Blackstone či KKR & Co. spíše k menším hráčům. Nadále ale hraje v mnoha ohledech první investiční ligu nejen v Česku, ale také v Asii, Evropě a stále více i ve Spojených státech.
„Odkaz zakladatele PPF se také dál promítá do dobročinných aktivit, včetně současné pomoci rodinám uprchlíků před válkou na Ukrajině,“ uvedl Leoš Rousek, ředitel komunikace a tiskový mluvčí skupiny PPF.
Bezpochyby nejvýznamnější transakcí v „pokellnerovské“ éře bylo spojení Air Bank a tuzemského Home Creditu, jež PPF vlastní, s Moneta Money Bank. Transakci, o kterou Kellner usiloval od roku 2018, na konci roku 2021 posvětili akcionáři Monety.
„Společně s ostatními akcionáři Monety můžeme začít psát novou kapitolu v dějinách českého bankovnictví,“ řekl v prosinci Jean-Pascal Duvieusart, generální ředitel Home Creditu a vedle Bartoníčka druhý menšinový akcionář PPF.