Pražská burza na křižovatce. Dokáže přilákat nové firmy, které zase přivedou investory?

Je to nešťastný trend, na který ale jsou tuzemští investoři za tu dobu už zvyklí. Obchody s akciemi na pražské burze (BCPP) dlouhodobě váznou, za poslední dekádu jejich objem padnul o dvě třetiny. Pomalu, ale jistě ubývají na hlavním trhu i společnosti, do kterých mohou lidé investovat. Navíc je už nyní zřejmé, že v nadcházejících měsících přijde pražská burza o další silná jména. Co s tím?

Celé je to hlavně otázka prestiže. Je pražská burza pro tuzemské firmy tím nejlepším místem, kde najdou dostatečný zájem institucionálních investorů? Dlouhodobý trend – navzdory mírnému oživení z loňského roku – naznačuje, že tomu tak spíše není. Vidět to bylo vlastně nedávno. Jeden z největších středoevropských developerů CTP plánoval svou expanzi na Západ – a rozhlížel se po burzách, které by mu zprostředkovaly kapitál investorů. Ovšem navzdory tomu, že česká firma podnikatele Remona Vose vyrostla před téměř 25 lety na zelené louce za Humpolcem a bylo to právě Česko, z něhož vyrostla do celého regionu střední a východní Evropy, nakonec se rozhodla pro úpis v Nizozemsku. 

Důvod byl poměrně prozaický. Jistě, zakladatel Remon Vos je původem Nizozemec, a tak šlo o jistý návrat „domů“. Jenže sentiment byl až na druhém místě. Podle slov finančního ředitele Richarda Wilkinsona šlo CTP především o oslovení mezinárodní investorské komunity a podtržení evropského rozměru podnikání skupiny. A z toho je jasně vidět, co pražské burze pohledem investorů schází. 

Jde přitom jen o jeden z řady příkladů, který může sloužit jako ilustrace dlouhodobého stavu pražské burzy. I další velké společnosti, namátkou loterijní Sazka ze skupiny KKCG, při svých úvahách o IPO Prahu opomíjejí; tuzemský sázkový gigant podle nedávné zprávy agentury Bloomberg plánuje vstup na britskou burzu. Dalším, menším společnostem, které se chystaly na trh Start, zase úplně nevyšly podmínky. Například řetězec restaurací Coloseum plánoval svou IPO na letošní jaro, jenže kvůli rozdílným představám, které měl s poradcem a investorem emise, vstup na burzu přinejmenším o několik měsíců odložil. Oficiální vysvětlení zní, že „očekávání obou stran se během příprav začala silně rozcházet“.

Šéf burzy Petr Koblic sice v rozhovoru pro Newstream tvrdí, že „na trh Start se může dostat až pět společností a na hlavní trh se jedná o vstupu několika velkých industriálních firem“, konkrétnější oficiální obrysy těchto transakcí však zatím chybějí. A i Koblic nakonec připouští, že situace na hlavním trhu je z pohledu nových úpisů „mnohem složitější“. Nejde přitom o jediný problém, který pražská burza řeší. 

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Které firmy z pražské burzy odcházejí?
  • Jak znovu zvýšit atraktivitu burzy pro investory i emitenty?
sinfin.digital