Nic není zadarmo ani v investování. Úspěch je třeba si odpracovat, říká britský investor Clapham

E15 Premium, Jaroslav Krejčí

„Pokud nakoupíte akcie jen proto, že vám je někdo doporučil na sociálních sítích, tak to může krátkodobě vycházet, ale dlouhodobě to není cesta k úspěchu,“ říká v rozhovoru pro deník E15 britský investor Stephen Clapham, v minulosti analytik londýnských investičních bank a také partner hedgeových fondů spravujících miliardy dolarů. Podle jeho názoru i jednotlivec bez zázemí velké finanční instituce může být úspěšným investorem. Musí však věnovat studiu a také výběru investic dostatek úsilí a času. „Osobně se hodně zaměřuji na finanční výkazy, které mnoho investorů nikdy ani neotevře. Je samozřejmě mnohem bezpečnější, když víte, do čeho investujete,“ dodává.

V současnosti se Clapham zabývá poskytováním online kurzů zaměřených na oblast forenzního účetnictví, oceňování firem a stock pickingu, tedy výběru akcií do portfolia. Mezi jeho klienty patří jednotlivci i velké finanční instituce nejen z londýnského finančního centra City. Rovněž na objednávku vytváří pro klienty analýzy firem.

Kromě toho Clapham předloni vydal knížku The Smart Money Method: How to pick stocks like a hedge fund pro, rozesílá newsletter nazvaný Behind the Balance Sheet zaměřený na investiční témata a také nahrává podcast. Jedním z jeho posledních hostů byl novinář Financial Times Dan McCrum, který odhalil problémy společnosti Wirecard.

NOVÝ PODCAST SŮL NAD ZLATO: Vysoká inflace je rakovina ekonomiky. Podlehli jsme falešnému dojmu, že se o ni nemusíme starat

V rozhovoru pro deník E15 Stephen Clapham mimo jiné popisuje problémy s finančními výkazy velkých čínských technologických firem, jako jsou Alibaba či Tencent. Díky analýze, kterou vypracoval, byl i hostem populárního podcastu Odd Lots, který v agentuře Bloomberg připravují zkušení finanční novináři Tracy Allowayová a Joe Weisenthal.

„Do podcastu jsem se dostal tak, že někdo z lidí, kteří mě sledují na Twitteru, zahlédl, že jsem vypracoval report o čínských firmách,“ vysvětluje Clapham. „A cena reportu byla pět tisíc dolarů. To se mu nechtělo platit, a tak doporučil Tracy Allowayové, aby mě do podcastu pozvala. Očekával, že prozradím, co v reportu je,“ dodává.

V rozhovoru se dotýká například také tématu investování do takzvaných kvalitních akcií – v angličtině se používá pojem quality investing – a nechybí ani pohled na další vývoj akciových trhů.

Investujete ještě? A můžete popsat váš přístup k investování?

Nadále investuju své vlastní peníze. Ale jsem více averzní k riziku. Když pracujete ve velkém hedgeovém fondu, tak máte přístup k veškerým informacím. Pokud jsem například chtěl mluvit s generálním ředitelem japonské firmy, tak stačilo sednout do letadla a odletět do Japonska. A CEO se s vámi bude bavit, protože jste partner mnohamiliardového fondu. Pokud pracujete sám, z domova, tak nemáte tak dobrý přístup k informacím. To není problém, pokud jste k těm informacím nikdy neměli plný přístup, ale osobně cítím, že nemám dostatečné znalosti o akciích, do kterých investuju.

sinfin.digital