Z NEWSLETTERU LEOŠE ROUSKA | Spekulativní bubliny přicházejí a odcházejí. Jen některé ale vstoupí do všeobecného povědomí pod chytlavým pojmenováním. Ta poslední by se mohla jmenovat burziáni začátečníci a aktivisti z Redditu poráží páprdy z Wall Street. Alternativní pojmenování by mohlo být: Emotikony proti burzovnímu slangu.
Obchodování na kapitálových trzích bývalo pro obyčejné smrtelníky vždy zahaleno do těžko srozumitelného odborného názvosloví. Dnes mnohdy stačí chápat jen významy počítačových emotikonů, kterými lze prokládat text. Když se v chatu skupiny Wallstreetbets na sociální síti Reddit objeví obrázky startujících raket 🚀, slouží pro ostatní jako výzva, aby se měli na pozoru. Totéž platí pro klesající křivku 📉. Autor těmito obrázky naznačuje, že očekává prudký růst či pokles tržní hodnoty akciového titulu, který obvykle označí pouze jeho burzovní zkratkou, nikoli celým názvem společnosti. V posledních týdnech ovládly část zejména amerických burzovních trhů milionové davy drobných investorů, z nichž mnozí měli donedávna s akciovými obchody pramálo zkušeností. Emotikony jim pomohly, aby se rychle zorientovali.
Na webu lze najít návody, rady, instruktážní videa či recepty na cokoli. Proto nepřekvapí, že sociální sítě již léta slouží jako veřejné on-line poradny pro burzovní spekulanty bez rozdílu úrovně jejich znalostí. V minulosti jednotliví investoři obvykle vyráželi sami za burzovními obchody, jakmile v kyber-studovně načerpali domnělé či reálné znalosti. Jak známo, na internetu se těžko něco utají, a tak sdílená obchodní moudra někdy inspirovala více drobných i větších burziánů k tomu, aby udělali totéž. Objednávky pro nákup či prodej ovšem následně nekoordinovali. Pouze jeden od druhého opisovali. Před několika lety povýšil investiční plagiátorství na úroveň úspěšného byznysu izraelský on-line broker eToro, jehož během pandemie proslavily na Youtube takřka všudypřítomné reklamní klipy s Alecem Baldwinem.
Burzovní škola hrou v emotikonech
Letos se ale jedna věc přece jen změnila. Sdílení znalostí, zkušeností a dat o vlastních investicích nahradilo sešikování davu investorů pod vlajkou peněz a vzteku neboli 💰 a 😠. Jak nejlépe může drobný americký investor z ulice ukázat vztyčený ukazováček elitě z Wall Street, na kterou má stále vztek kvůli recesi způsobené hypotéční krizí po roce 2008, než tím, že tyto profesionální burziány porazí na jejich domácím hřišti? Pro šiky lidí z Wallstreetbets je výdělek na burzovních spekulacích na úkor velkých hráčů o to sladší. Vznikla tak digitální obdoba dříve off-line protestního politického hnutí pod názvem Occupy Wall Street. To současné je ale zatím stále ještě převážně o penězích a burzovních spekulacích než o politice.
Koronavirová pandemie urychlila proces digitalizace lidstva. Práce z domova a nemožnost během lockdownů utrácet peníze za obvyklé věci a zábavu, přiměla mnohé zkusit štěstí na burze. Snadno ovladatelné mobilní a on-line aplikace typu Robinhood či Interactive Brokers, které díky vysoké míře počítačové automatizace umožňují zprostředkovat obchody s akciemi za nulové nebo velmi nízké poplatky, srazily bariéru pro vstup do světa burz na podlahu. Když do tohoto mixu přidáte snadno pochopitelný návod co, jak a kdy obchodovat, on-line burzovní „lidové milice“ v počtu milionu i více členů jsou na světě a jsou připraveny vsadit obrovské sumy na jednu konkrétní spekulaci. Jejím cílem je způsobit růst cen vybraného akciového titulu, o kterém mezi profesionálními investory panuje skepse. Ti si stejný titul dříve za poplatek vypůjčili a okamžitě prodali v očekávání, že než budou muset cenné papíry vrátit, koupí si je levněji zpět. Jejich ziskem má být rozdíl mezi cenou na začátku a konci celé operace. Tomu ale zabrání drobní investoři „okupanti“ z Redditu, když začnou nákupy tlačit nahoru ceny právě těch akcií, do kterých velcí burziáni investovali takzvaně na krátko (podle anglického výrazu short). Investoři-shortaři jsou pak nuceni akcie také nakupovat, aby alespoň zčásti omezili své ztráty.
V posledních týdnech se takto dařilo nastartovat raketový růst (čím více 🚀, tím rychlejší) cen vybraných akcií a shortaře zaskočit. Objem a rychlost obchodů spuštěných davem amatérů-spekulantů z Wallstreetbets, včetně nazlobených jedinců, vede k burzovní horečce, která investory-shortaře semele a vyždímá. Anglicky se tento jev, kdy ceny akcií v hledáčku shortařů prudce rostou, nazývá short squeeze a v řeči Reddit fóra: 🚀 - cena letí na Měsíc (to the moon).