Výrobce koupelnového nábytku Ravak, jedna z nejstarších rodinných porevolučních firem působících v Česku, byla předminulý týden rozdělena. Důvodem jsou neshody a napjaté vztahy mezi dvěma zakladatelskými rodinami, rodinou Vařeků a rodinou Kreysů, které se dále zkomplikovaly poté, co jeden ze zakladatelů Jindřich Vařeka starší před několika lety zemřel. Dělení firmy i proto nebylo vůbec jednoduché: „Obě strany měly v rámci toho procesu pocit, že jsou ochuzovány na úkor druhé strany,“ odhrnuje oponu vyjednávání exkluzivně pro INFO.CZ jeden ze zakladatelů Ravaku Jindřich Vařeka.
Jeden z největších výrobců koupelnového nábytku ve střední a východní Evropě Ravak končí další etapu ve své více než třicetileté historii. Dva rodinné klany, které příbramskou firmu na zelené louce vybudovaly, se na začátku května dohodly na jejím rozdělení. Situaci předcházely vleklé spory obou rodin, které měly potenciál přerůst až do otevřené války, jak v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ naznačuje Jindřich Vařeka.
INFO.CZ o tom, že se rozdělení úspěšné rodinné společnosti chystá, informovalo již na začátku letošního ledna. Jak se však v dalších týdnech ukázalo, jednání mezi rodinami byla komplikovaná – a trvalo tak po několika odkladech ještě další čtyři měsíce, než se je podařilo uzavřít. „Hladká ta jednání nebyla, protože každá ze stran měla přeci jen jinou představu o hodnotě každé položky a obě strany měly v rámci procesu rozdělování pocit, že jsou ochuzovány na úkor druhé strany,“ glosoval Vařeka proces rozdělení.
V hlavních parametrech se firma nakonec dělí způsobem, který jsme v lednu již naznačili. Jádrový byznys podniku, tedy značku Ravak, její provoz a výrobu koupelnového nábytku, si ponechává rodina Kreysových. Vedlejší, nejádrový byznys, zejména nemovitosti, a dodatečné finanční vypořádání v objemu středně vysokých stovek milionů korun, si pak odnáší rodina Vařekových. „Už je to podepsané, zaplacené a vypořádané,“ potvrzuje uzavření transakce Jindřich Vařeka.