Snad každé dítě v Česku zná stavebnici LEGO. V továrně firmy, která sídlí v Kladně, se denně odekoruje na dva miliony kousků. Také všechny velké 3D modely pocházejí z tuzemského závodu. Projekty jsou ale přísně tajné a jen tak někdo se do nich nedostane. Redakce INFO.CZ si exkluzivně povídala s ředitelkou kladenského závodu, kterou je Henriette Enggård Aalbæk. V Česku působí už rok, předtím pracovala mimo jiné v Číně. Jak sama říká, někteří Číňani o dánských stavebnicích nikdy neslyšeli, proto tam budují povědomí o značce v podstatě od nuly.
Jak se vám líbí mezi českými kolegy?
Velmi dobře, zjistila jsem, že Češi mají podobný smysl pro humor jako Dánové. Některým lidem připadá trochu hrubý a v Česku je to občas podobné, myslím v tom nejlepším slova smyslu. Takže je jednoduché normálně se pobavit a s Čechy je jednoduché vyjít. Třeba v Číně jsem musela být hrozně opatrná. Někdy jsem byla "tak moc vtipná" (směje se) a přitom jsem ale tolik lidí nevědomky urazila.
Odlišuje se nějak trh v Česku od těch ostatních?
Henriette Enggård Aalbæk
Ředitelka výrobního závodu v Kladně celosvětově známé hračkářské firmy LEGO. Pro dánskou společnost LEGO pracuje od roku 2005, původním zaměstnáním je právnička, v Dánsku pro LEGO pracovala zhruba 9 let, takřka dva roky strávila v Číně, kde připravovala půdu pro rozvoj výrobních závodů pro asijský trh, pak se přesunula do oddělení prodeje. Od ledna 2016 roku pracuje pro LEGO v Česku.V Česku produkujete LEGO pro všechny evropské země?
Společně s továrnami v dánském Billundu a v maďarské Nyíregyháze zásobujeme všechny evropské země a také region zvaný MEA – tedy Blízký východ a Afriku. Jde odsud i zboží pro asijské trhy. Česko zásobuje zhruba polovinu globálního trhu. Postavili jsme továrnu v Číně, která bude zásobovat asijský trh, ale zatím Česko zásobuje i Asii.