Exkluzivně: Předčasný vánoční dárek pro e-shopy. Babiš je chce vyjmout z EET

Spory o to, zda by internetové obchody měly spadat do elektronické evidence tržeb, spějí k nečekanému rozuzlení. Zatímco dosud se zdálo, že e-shopy budou muset evidovat tržby spojené s některými platebními metodami, nyní se jich EET velmi pravděpodobně nebude vůbec týkat. Ministr Andrej Babiš to řekl v rozhovoru pro Info.cz.

Ministr financí Babiš zpravodajskému portálu Info.cz řekl, že počet platebních metod, které e-shopy využívají, je příliš složitý, a tak je nové povinnosti raději zbaví. „Uvažuji o změně, že bychom vyňali z evidence e-shopy. Je tam asi 18 různých druhů plateb, jsou tam platební brány. Chci to projednat s koaličními partnery a navrhneme, aby e-shopy byly vyňaty,“ uvedl. 

To by ale mělo i nečekaný důsledek – výjimka by se vztahovala i na alternativní taxislužbu Uber nebo na službu pro pronájem ubytování Airbnb, přes kterou Češi nabízejí asi deset tisíc bytů a pokojů. Obě firmy přitom už teď čelí kritice, že kvůli děravé legislativě mají konkurenční výhodu.

Za návrhem na vyjmutí eshopů z EET nejspíš do určité míry stojí Asociace pro elektronickou komerci, která sdružuje některé obchodníky podnikající na internetu. Její šéf Jan Vetyška dnes Info.cz řekl, že s Babišem jednal v pondělí, tedy den předtím, než Babiš poskytl portálu Info.cz rozhovor. "Byla by velká škoda omezovat například nabídku online platebních metod, které jsou pro zákazníky nejpohodlnější," uvedl. 

Kalousek: EET je obrovský nesmysl

Lídr opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek úpravu namířenou na e-shopy kritizuje. „Tohle je jen další důkaz toho, jaké zmatky nás čekají. Celý je to obrovský nesmysl namířený proti malým a středním podnikatelům,“ řekl Info.cz. Připomněl taky, že v zaří neuspěl jeho návrh (předkládal ho spolu s poslancem Plíškem z TOP 09), aby se evidence o dva roky odložila. Opozice tehdy argumentovala nepřipraveností systému, proti čemuž se ministr financí Babiš ohrazoval. 

S Babišem o EET a záměru vyjmout e-shopy ráno jednal šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček. K celé věci se staví spíše kladně a mluví o transparentnosti, zjednodušení a zásadním posunu: „Má to hlavu a patu, protože e-shopy jsou dnes monitorovány a jejich prodeje jsou průkazné. Pokud se tedy nebude jednat o prodej face to face a bude to skutečně na dálku, tak si myslím, že nic nebrání tomu, aby to bylo vyjmuto z elektronické evidence tržeb,“ řekl pro Info.cz.

Někteří podnikatelé budou muset evidovat tržby již od 1. prosince. Ministerstvo financí nejspíš stihne připravit úpravu, která internetové obchody této povinnosti zbaví ještě do „ostrého startu“ EET. Kritiku některých podnikatelů, že projekt je příliš složitý, nebo se do něj hlásí příliš málo podnikatelů, odmítá.

Harmonogram zavádění EET:

  • Od 1. prosince začnou EET podléhat tržby z ubytovacích a stravovacích služeb.
  • Od 1. března 2017 přibydou tržby z velkoobchodu a maloobchodu.
  • Od 1. března 2018 pak tržby z ostatních činností mimo výjimky (například kadeřnictví).
  • Od 1. června 2018 budou EET podléhat již tržby ze všech činností. V případě nejasností se lze dotázat na finanční úřad, zdali uvedená tržba podléhá elektronické evidenci tržeb a od kterého termínu, přičemž závazné stanovisko finančního úřadu je zpoplatněno tisícikorunou.

„Je to jediný projekt v historii, kde stát podnikatelům umožnil, aby si to vyzkoušeli. Když byl registr vozidel, tak to kolabovalo a nefungovalo. Nám to funguje. Někteří tomu samozřejmě nevěřili, tak se to teď snaží doběhnout,“ doplnil Babiš.

sinfin.digital