Evropský trh s energiemi vytvořil „dokonalou bouři“. Kolik zaplatíme za elektřinu a plyn v dalších letech?

Dokonalá bouře je metaforou pro kritickou situaci, za jejíž vznikem stojí více separátních faktorů. Podle stále více odborníků na energetiku je takovou dokonalou bouří současný evropský trh s energiemi. Rostoucí ceny elektřiny i plynu jsou totiž způsobené řadou faktorů, které by trh jednotlivě nejspíše vstřebal. Když se však všechny spojí, vzniká velká supercela s potenciálem rozšířit počet Evropanů, kteří se ocitnou na prahu energetické chudoby.

Že evropský energetický trh „čelí dokonalé bouři“, si všímá například Vis Raghavan, ředitel investiční banky JP Morgan Chase pro Evropu. „Na trhu není žádná jistota, kdy se ceny ropy a zemního plynu zotaví,“ uvádí v rozhovoru pro Bloomberg. Jaké faktory tuto dokonalou bouři tvoří? 

Vysoké ceny plynu. Poptávka po plynu je letos na podzim extrémně silná. A to nejen v Evropě, o ruský a americký zkapalněný plyn má velký zájem i Asie, která se tak se starým kontinentem dostala do cenové války o tuto klíčovou komoditu. Podle zdrojů z trhu dokonce dochází k situacím, kdy zasmluvněný tanker se zemním plynem vyrazí ze Spojených států do Evropy, během své cesty však asijští zákazníci přeplatí ty evropské, a plyn tak nakonec skončí například u čínských břehů.  

Růst cen plynu přitom hraje klíčovou roli i v rostoucích cenách elektřiny – a to navzdory tomu, že v Česku se elektřina z plynu příliš nevyrábí. Na „vině“ je v tomto případě liberalizovaný evropský trh, kde je zvýšená poptávka na celém území uspokojována bez ohledu na hranice. 

sinfin.digital