E15 PREMIUM | Inflační éra jednomu vzala, druhému naopak dosyta přidala. Jedním z výrazných burzovních vítězů, ale zároveň i černých koní pro příští měsíce jsou akcie globálního byznysu s luxusem. Ty během uplynulého roku dokázaly investorům vydělat v průměru téměř dvojnásobek trhu a primárně vzhledem k neutuchajícímu apetitu Asijců po nákladné sebeprezentaci ještě nemusely zdaleka říct poslední slovo. Prozatím má portfolio orientované na drahé brandy roční skóre na prahu třiceti procent a akcie mají našlápnuto k historickému vrcholu. Staly se totiž jednou z mála cest, jak uniknout globálnímu marasmu.
„Luxusní zboží má jako jedno z mála odvětví výhodu možnosti stanovení luxusních marží. Jde o společnosti, které nejsou cyklické a inflace a vysoké sazby je téměř nezasáhly,“ vysvětluje ekonom společnosti XTB Štěpán Hájek.
Vedle stabilní poptávky v jakékoli fázi ekonomického cyklu začátkem roku také pomohlo otevření čínské ekonomiky, což pozvedlo sentiment na akciích v očekávání zrychlení prodejů. „Relativní bezpečnost, odolnost a zisková trajektorie přesvědčily řadu investorů o alokování kapitálu,“ zdůrazňuje Hájek.
Hvězdou burzovního luxusu byly akcie francouzské módní legendy Hermés, které dokázaly vydělat téměř 60 procent. Cenově jsou ale alespoň podle statistik portálu Tipranks, který monitoruje akciová investiční doporučení a cílové ceny, relativně vysoko, v ročním horizontu prý akcie zůstanou na svém. V rozhodující míře nicméně vytáhly index luxusu vzhůru svou vahou akcie francouzské LVMH Moët Hennessy Luis Vuitton, jejíž investoři si přišli na více než 51 procent.
Jak přitom uvádí Tipranks, módní legenda ani tak není překoupená a v průměru jí analytici dávají do vínku zhruba šestiprocentní roční růst. Alternativní formou úspěšného luxusu byla třeba akcie automobilky Ferrari, která vydělala 63 procent. Bezmála dvě desítky reportů soustředěných serverem Money CNN sázejí na zhruba sedmiprocentní roční růst akcie.