Sedmimiliardová kauza e-shopu Mamut může být největším podvodem této dekády

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Vsadím se, že příběh e-shopu Mamut bude jednou v kinech kasovním trhákem. Ta story má totiž vše, po čem divák spletitých byznysových kriminálek jen může toužit: vlivná jména z nejvyšších pater českého byznysu, nedohledané miliardové úniky i dosud nezodpovězenou otázku, co se stalo s více než sto tisíci prémiovými telefony a třemi stovkami tisíc sluchátek.

Zatím příběh Mamutu dopsaný není; je to stále živá kauza a o zvraty a nečekané otočky nemá nouzi. Už jen proto, že se mateřský koncern miliardáře Vladimíra Kováře Unicorn snaží veřejnost i soudy přesvědčit, že právě on je v celé záležitosti nevinnou obětí, a to přesto, že to byla právě skupina Unicorn, kdo hlavní postavě celého příběhu, Břetislavu Janouškovi, poskytla platformu a své jméno při dojednávání obchodů. Navíc z výnosů e-shopu silně profitoval i samotný majitel Unicornu, miliardář Vladimír Kovář.

Českým byznysem v posledních deseti letech proplula celá řada novinářsky vděčných insolvenčních příběhů. Od nečekaného pádu fondu Arca a zázračné vzdělávací aplikace Lipa Learning přes krach oděvního impéria „módního byznysmana“ Michala Mičky až po restrukturalizaci Jaromíra Soukupa a jeho barrandovské televize. Kauza společnosti Mammoth, ve které jde o miliardy korun, je přesto může všechny strčit do kapsy.

Nabídka, která se neodmítá

Začíná to nevinně. V roce 2018 přichází za miliardářem a majitelem IT holdingu Unicorn Vladimírem Kovářem Břetislav Janoušek s „nabídkou, která se neodmítá“. Jde o ne úplně tradiční obchodní nápad. V centru dění je právě Kovářův e-shop Mamut.cz, který má zprostředkovávat pronájem mobilních telefonů a dalších zařízení zaměstnancům a spolupracovníkům skupiny Unicornu. 

Bylo to vlastně geniální. Na jedné straně stál velký tuzemský operátor T-Mobile, který později dovedl do Mamutu společnost J&T Leasing. Operátor dodával Mamutu mobilní telefony, a na straně druhé pak stáli zákazníci se zájmem nikoliv o nákup, ale pouze o pronájem prémiových zařízení. 

Janoušek byl významnou postavou skupiny Unicorn a patrně díky svým obchodním úspěchům byl dokonce povýšen i do manažerské platformy nazvané Top Management, sdružující významné postavy celého koncernu Unicorn.

Vladimír Kovář, majitel impéria Unicorn

Společnost Mammoth patří do skupiny Unicorn skrze svou mateřskou společnost Plus4U, stejně jako další společnosti, které pod hlavičkou Unicornu poskytují své služby klientům z veřejné i soukromé sféry. Rozdíl je v tom, že Mammoth nenabízel služby, ale fungoval jako e-shop, který měl dodávat zařízení koncovým zákazníkům.

Unicorn a další firmy ze skupiny pak pravidelně inkasovaly peníze. Třeba Plus4U, tedy mateřská společnost, si nechala z Mammothu posílat měsíčně 800 tisíc korun, což měly být platby za „různé služby“. Jakých konkrétních služeb se to týkalo, se nikde nedočtete. Stejně tak je nejasné faktické fungování jednatelů Mamutu. 

Jednateli jsou sice bratři Ondřej a Jan Měřinští, ovšem ani jeden z nich nebyl placen společností Mammoth. U insolvenčního soudu jeden z jednatelů připustil, že byl placený jiným subjektem, konkrétní jméno firmy však nesdělil. Podle věřitelů tím ukázal, že jednal v zájmu jiných osob v holdingu Unicorn.

Počasí se kazí

Spolupráce ze začátku funguje bez problémů. T-Mobile a následně i J&T Leasing dodávají telefony, Mamut je proti předávacím protokolům přebírá. J&T Leasing měla ve smlouvě dokonce výslovně uvedeno, že takřka veškeré zboží bude dodáno pouze do skupiny Unicorn. 

Zlom ale přichází v roce 2020, kdy se začíná prudce zvyšovat množství objednaných zařízení ze strany Mamutu. Má za tím údajně stát přesun zaměstnanců z kanceláří na home office – a tedy jejich potřeba spolehlivé digitální konektivity. 

Dodavatelé dál žijí v domnění, že telefony jsou v užívání lidí z Unicornu, případně dalších spolupracovníků Unicornu, jak se k tomu Mammoth smluvně zavázal. Jenže jak se objemy dodávek nakumulovaly, vyskytly se i první problémy a celá pohádka se začíná měnit ve zlý sen.

Poté, co se v insolvenčním rejstříku objevily pohledávky za 7 miliard, nabrala kauza ještě prudší spád.

Komplikace se naplno projevují na podzim roku 2022. Věřitelům, mezi které v té době vedle T-Mobile přibyla i společnost J&T Leasing, se začínají zpožďovat platby za faktury, což bylo zprvu zdůvodňováno novým účetním systémem. Jenže jak sychravé podzimní dny plynou, z prodlev v řádu dní se stávají týdny, a pak více než měsíc.

Věci posléze nabírají rychlý spád – na jaře celý domeček z karet kompletně padá a o překvapení není nouze. Dodavatelé totiž zjišťují, že kromě peněz chybí i jimi dodaná zařízení, která podle nich měla být rozprostřena primárně v Unicornu. 

A když se během loňského podzimu usadil prach všech emocí, objevují se v insolvenčním rejstříku pohledávky za zhruba 7 miliard. Paradoxně, právě v tuto chvíli však celá kauza nabírá nový, a dost možná ještě prudší spád.

Janoušek mizí

Definitivní konec přichází v březnu loňského roku. „Osmého března mi zavolal generální ředitel Unicorn Systems a člen představenstva Unicornu Jan Jaroš. Říkal, že Janoušek zmizel, že je problém a že je potřeba to řešit a že mi to vysvětlí,“ vzpomíná později v rozhovoru pro Seznam Zprávy na svůj špatný sen nyní bývalý ředitel J&T Leasing Vlastimil Nešetřil.

Po tom, co se celá kauza provalila, se Břetislav Janoušek, deklarovaný obchodní ředitel Plus4U, podle všeho schovával a ani jednatelé e-shopu, přes které zařízení i peníze putovaly, v insolvenčním řízení nespolupracují. Insolvenční správce tak v posledních týdnech podal trestní oznámení jak na jednatele e-shopu, tak i na další firmy ze skupiny Unicorn.

sinfin.digital