Trumpova výhra ukazuje, jak se velká média mýlí v politice. Je to poučení i pro nás, říká Buchert

Audioverze

Je to masakr a bude to jízda, říká Viliam Buchert, hlavní editor časopisu Reflex. Proč volby stále více rozhodují sociální média na rozdíl od těch tradičních a byť televizní debatu kandidátů těsně vyhrála Harrisová, projela to nakonec na celé čáře? Jak se v Trumpově odrazí fakt, že jde o jeho poslední období v prezidentské funkci v kombinaci s jeho egomaniakálním narcismem a touhou „zapsat se do dějin“? 

Bude pro nás Trump problém, výzva, nebo naopak výhoda, přestože to teď ještě tak nevypadá? Především to bude poučení pro novináře i politické marketéry – velká média se svými sáhodlouhými diskusemi a hlubokými analýzami už podle všeho nefungují, jak jsme byli zvyklí. „Lidé dnes berou informace z více stran, daleko více ze sociálních sítí a podcastů, a nenechají si vnucovat názory z mainstreamu – tahle doba skončila v Americe, stejně jako u nás,“ říká Viliam Buchert a dodává, že politik musí být hlavně autentický, mnohdy i za cenu vlastního ztrapnění. „Američané podle všeho chtěli hlavně silného prezidenta, byť ne u všech vzbuzuje respekt. Harrisová má možná obecně větší respekt než Trump, ale nevzbuzuje dojem síly.“

Jak se podle něj Trump zachová v otázce mezinárodní bezpečnosti nebo klimatické politiky? „Zatímco Evropa bere Green Deal jako nutnost a staví jej způsobem ‚nejdřív regulace, pak byznys‘, Amerika na to jde opačně. Stačí se podívat, kdo je na špici elektromobility – Trumpův podporovatel Musk.“

„Každopádně Trumpovým vítězstvím končí jedna velká éra, která změní jak republikány, tak demokraty. A očekávám, že za čtyři roky budeme svědky souboje dnes možná ještě nepříliš známých, ale rozhodně mladších tváří na obou stranách politického spektra,“ uzavírá Viliam Buchert.

Více ve speciálním dílu podcastu americkým prezidentským volbám.

sinfin.digital