Poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher zvítězil v primárkách ANO a je hlavním kandidátem hnutí na primátora metropole. Potvrdit ho ještě musí krajský sněm a celostátní předsednictvo. Už teď má ale Nacher jasno v tom, co do komunálních voleb může zasáhnout. V rozhodování Pražanů bude podle něj figurovat i situace na celostátní úrovni. „V Praze ovlivňuje komunální volby celostátní politika zcela jednoznačně a měřitelně, mnohem více než kdekoliv jinde. V momentě, kdy se na celostátní úrovni odehraje něco významného – sestavování vlády, vládní krize, něco důležitého a emocionálního v poslanecké sněmovně – tak to ovlivní volby v Praze,“ říká ve velkém rozhovoru pro INFO.CZ kandidát na primátora. V kampani se bude muset vyrovnat se současnou primátorkou za ANO Adrianou Krnáčovou. „Já bych třeba jiným způsobem komunikoval s novináři, s kolegy. Jsem spíše člověk, který vnímá zpětnou vazbu, více naslouchám, komunikuji,“ popisuje politik. O jakých tématech chce mluvit? A jak pokračuje spor v pražské koalici? Čtěte rozhovor.
Jak pokračuje spor v rámci pražské koalice? Minulý týden jste zahájili tzv. dohodovací řízení...
Chováme se jako standardní seriózní partner a i přesto, že koaliční partneři svými dvěma hlasy způsobili neschválení programu jednání, což není něco podobného jako neschválit jeden tisk, jsme se nepustili do revolučních vyjádření do médií a využívání toho do kampaně, ale spustili jsme dohodovací řízení. To je to, co můžeme udělat pro to, aby se do voleb ta situace neopakovala a abychom ještě něco stihli udělat, abychom odteď do voleb nevedli permanentní kampaň prostřednictvím nějakých „panávrhů“ nebo živelného hlasování a odvolávání. To nepomůže nikomu, maximálně někomu, kdo politiku začal dělat aktivistickým způsobem.
Narážíte zřejmě na zastupitele a starostu Prahy 7 Jana Čižinského, na jehož adresu jste řekl i to, že si bere Pražany jako rukojmí. On tvrdí, že vy jste porušili smlouvu jako první, když jste hlasovali pro zařazení debaty o Libeňském mostu na začátek jednání a cílem zamezit tomu, aby byla přítomná veřejnost.
To musím odmítnout. Hlasování o časovém zařazením bodu do programu nikdy nebylo upraveno koaliční smlouvou, to je procedurální záležitost. Jestli to bude v jednu nebo v osm hodin, je na dohodě a hlasování či nehlasování není porušení koaliční smlouvy. Musím to dvojnásob podtrhnout: když na tom Trojkoalice tak lpěla, jak je možné, že z jejích řád vyšly minimálně dva protichůdné návrhy. Jeden navrhl zastupitel Wolf (Jan Wolf, KDU-ČSL – pozn. redakce), podle něhož to mělo být v pět hodin, pak navrhl, aby to byl poslední bod před peticemi a pak navrhl pan Čižinský bod úplně stáhnout. Ani oni sami se neshodli, zda a kdy se to má konat. Nemůžete tedy po nás chtít, abychom my řešili jejich vnitřní spor.