Největší volební otazník: účast mladých a úspěch protestních stran, říká sociolog Daniel Prokop

Agentura Median tento týden zveřejnila detailní analýzu, která se pokouší odpovědět na otázku, jaká je předvolební dynamika, odkud ke komu přecházejí jednotliví voliči, nebo jaké jsou základní sociální charakteristiky voličů českých politických stran. O výstupech analýzy – patří mezi ně například to, že Piráti a SPD jsou velmi silní ve věkové skupině do 24 let, hnutí ANO dominuje mezi lidmi nad pětapadesát let a má silnější podporu mezi voliči bez maturity, nebo že mezi vysokoškoláky stoupá podpora pravice – jsme hovořili s analytikem Medianu Danielem Prokopem.

Čím si vysvětlujete posun ANO doleva a transfer hlasů od ČSSD a komunistů právě k Babišovi?

Ten posun nastal ve dvou fázích. Jedna je dlouhodobá – ANO se ke starším voličům a voličům z menších měst a obcí, často bez maturity, posunulo v posledních dvou letech. Důvodem tohoto posunu je mix věcí, který bych rozdělil na vstupní podmínky, faktory v politice ANO a faktory v komunikaci. Vstupní podmínky – generace od 55 let je méně levicová, než byla před deseti lety, ale je minimálně stejně kritická k polistopadovému vývoji, jehož kritikou se Babiš zaštiťuje, a k velkým kauzám polistopadové historie jako je OKD, kterými se také brání, když se hovoří o kauzách jeho.  

Pak jsou tu konkrétní věci v politice ANO. Jednak politika vstřícná k seniorům a lidem v předdůchodovém věku, jakkoli byla vlastně často přijetím návrhů ČSSD – vyšší valorizace důchodů, nezvyšování odchodového věku, zrušení poplatků v nemocnicích. A na druhé straně posun k trochu obranářštějším pozicím v oblasti migrace, vyšší kritice Evropské unie a autoritářský tón některých vyjádření o demokratických institucích jako o 'žvanírně' apod. Tyto věci více rezonují mezi částí starší generace.

Babiš šel donaha: před volbami nás ujistil o svém nebezpečném megalomanství. Komentář V. Dostála

sinfin.digital