Digitální technologie jsou dobrý sluha, ale špatný pán. Hrozí, že se ubavíme k smrti, říká Krejčí

Anna Vamberská

Audioverze

Podobně jako na alkoholu nebo na gamblingu, i na moderních digitálních technologiích se můžeme stát závislými, upozorňuje v nové epizodě podcastu Mozkovna psychoterapeut a autor knihy Digidetox Matěj Krejčí. Závislosti jsou podle něj dvojího typu. „V dnešní době už jsme spíše závislí na informacích, pozitivní zpětné vazbě, dokonalosti a rychlosti. To je větší problém než samotné technologie. Ty samy o sobě nemusí být problém, ale naše chování skrze ně se může problémem stát a prohlubovat určitou závislost. Druhý typ závislosti spočívá v tom, že často veškerou paměť máme v mobilu – narozeniny, čísla, adresy – a kdyby se to vypnulo, mnoho lidí by nevědělo kudy kam. A to může být velký problém,“ vysvětluje Krejčí.

Podle Krejčího je zásadní uvědomit si, kolik času trávíme v online světě, jak moc jsme si závislosti na moderních technologiích vědomi i na tom, kolik radosti máme ve skutečném životě. „Dávejme si pozor na to, že moderní technologie jsou dobrý sluha, ale zlý pán, a podle toho se zařiďme. S ohněm také nechodíme spát a ani zedník si nebere špachtli do postele, ač ji ráno bude potřebovat,“ říká Krejčí. „Existuje i teorie, že se ubavíme k smrti. Co je zábava, to nám utkví v povědomí, co je zábavné méně, to ne,“ dodává.

Jak digitální technologie ovlivňují lidský mozek? Jak v přístupu k nim vychovávat děti a proč do tří až šesti let žádné technologie reálně nepotřebují? Poslechněte si celou epizodu.

Matěj Krejčí
sinfin.digital