Když lidé věří hloupostem, dělají hloupé věci. Jsme přirozeně líní přemýšlet, říká Hána

Anna Vamberská

Audioverze

O kritickém myšlení se jako o fenoménu mluví už delší dobu. Pandemie tohle téma ještě zesílila. Co to ale vlastně ono kritické myšlení je? „Definic je spousta, já pracuji s jednou jednoduchou – je to schopnost samostatně posuzovat kvalitu informací a potom se na jejich základě rozumně rozhodovat,“ říká lektor kritického myšlení Lukáš Hána v nové epizodě podcastu Mozkovna. „Je důležité si uvědomit i to, že jde o náročný proces a my jsme přirozeně vedeni k tomu, abychom šetřili energií a jsme nastaveni tak, abychom byli trochu líní, a šetřili i tím kritickým myšlením,“ dodává.

Podle Hány je naprosto v pořádku umět si přiznat, že něco nevíme nebo že se v něčem mýlíme. „Nevím je vlastně super odpověď. Člověk si často myslí, že něco ví, i když to neví, nebo si myslí, že kdyby řekl, že neví, tak bude za hloupého. Je ale nesmírně důležité si to, že něco nevíme, připustit. Pokud si myslíme, že něco víme, a není tomu tak, tak právě v těchto případech se často dějí průšvihy,“ vysvětluje Hána. „Je důležité i snažit se přijít na to, proč vlastně věříme nějakému nesmyslu,“ uzavírá.

Jak souvisí kritické myšlení s inteligencí a proč tato spojitost není dokonalá? Jaký je rozdíl mezi kritickým myšlením, selským rozumem a intuicí? Poslechněte si celý podcast nebo klikněte na odkaz pod textem a pusťte si ho jako video.

Lukáš Hána

Video pro předplatitele: Když lidé věří hloupostem, dělají hloupé věci, říká Hána

sinfin.digital