Francie se k projektu čínské nové Hedvábné stezky během aktuální návštěvy prezidenta Si Ťin-pchinga nepřipojí. Prezident Emmanuel Macron rostoucí čínský vliv ve světě naopak v poslední době opakovaně kritizoval a od Říše středu vyžaduje „vyváženou spolupráci“. Co se za tím skrývá a kde leží rizika obchodní výměny s Pekingem?
Zatímco Spojené státy jsou s Čínou v obchodní válce, některé evropské země s ní upevňují spojenectví. Itálie v sobotu podepsala navzdory nelibosti Bruselu a varování ze zahraničí memorandum o připojení k megalomanskému projektu, takzvané nové Hedvábné stezce. V neděli večer pak čínský prezident Si Ťin-pching zavítal do Francie. Pouhých deset dní poté, kdy Evropská komise označila Říši středu za „rivala a ekonomického konkurenta“.
Naposledy navštívil čínský prezident Francii před pěti lety. Bylo to ještě za vlády Macronova předchůdce Francoise Hollanda a jak připomíná deník Le Figaro, nálada se od té doby změnila. Současný šéf Elysejského paláce patří spolu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou k politikům, kteří opakovaně varují před rostoucím vlivem Číny ve světě a zdůrazňují nutnost vyváženosti a reciprocity ve vzájemných vztazích.
Très heureux d’accueillir le Président XI Jinping et son épouse en France. Cette visite va renforcer notre partenariat stratégique et affirmer le rôle de la France, de l’Europe et de la Chine en faveur d’un multilatéralisme fort. pic.twitter.com/yFIEQxF4Ej
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) March 24, 2019