„Na darknetu si můžete koupit demo verze hackerských útoků, Prodávají se i špičkové nástroje, které používá NSA a CIA,“ říká Rami Efrati, legenda izraelské kybernetické bezpečnosti. Izraelští experti navíc předvídají, že v blízké budoucnosti budou na internetu „řádit“ i autonomní hackerské systémy.
Když v polovině května vvrcholila mezinárodní hudební soutěž Eurovize, oblétla svět zpráva o hackerském útoku na izraelskou televizi. V zemi, která soutěž pořádala, viděli místo ní chvíli diváci falešné video o výbuších v Tel Avivu. Jen díky vyspělosti izraelské kybernetické bezpečnosti se podařilo zabránit dalšímu útoku, který měl za cíl ochromit vysílání mířící do celého světa. „Ještě před pár lety jsme si nedovedli představit, že se budeme zabývat ochranou Eurovize,“ řekl INFO.CZ izraelský bezpečnostní zdroj, který poukázal na to, že kybernetická bezpečnost se stále více dotýká prakticky každého aspektu lidského života.
Hrozbou je Írán a jeho spojenci
Při hackerských útocích už dávno nejde jen o finanční kriminalitu, riziko je mnohem vyšší. Hackeři napadají běžně i státní instituce a klíčovou infrastrukturu, jejich cílem může být i terorismus a ztráty na životech. Izrael má přitom v regionu řadu nepřátel: „Mezi největší hrozby pro Izrael patří Syrská elektronická armáda, Hizballáh, který je podporovaný Íránem, Hamás, jenž provádí útoky sám, a samozřejmě Írán. Nerozlišuji přitom, zda to jsou kybernetické, nebo konvenční útoky,“ tvrdí Rami Efrati, izraelský velvyslanec pro kybernetickou bezpečnost.