KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | V době koronavirové krize přišla varovná zpráva, podle níž premiér Andrej Babiš (ANO) možná usiluje o to, aby se stal jakousi moderní obdobou diktátora a do svých rukou shromáždil co nejvíce moci. Realita ale je složitější a ne tak znepokojivá, jak by se mohlo zdát. Ústavní systém u nás dlouhodobě funguje a obsahuje pojistky, díky nimž by bylo reálně velmi komplikované, aby Babiš získal příliš pravomocí. Neznamená to ovšem, že bychom podobné úvahy měli brát na lehkou váhu, v těžkých dobách se může ledacos přehlédnout.
„Ministr obrany navrhuje v krizi posílení pravomocí premiéra na úkor parlamentu,“ zní titulek znepokojivého textu webu Aktuálně.cz a týdeníku Respekt, v němž se také dočteme, že „návrh počítá s tím, že v případě neakceschopného parlamentu by krizové rozhodování přešlo na vládu. A kdyby byla i ta nefunkční, rozhodoval by jen premiér“.
A pak druhý pohled: „Plníme úkol uložený vládou v roce 2015, jehož řešení započalo již v roce 2005 usnesením vlády č. 1214. Jde o pouhé doporučení meziresortní odborné skupiny, jak řešit připadnou krizovou situaci. Nechceme oslabovat parlament, chceme o všem vést diskusi napříč politickými stranami, což je v dokumentu jasně uvedeno. Načasování do současné mimořádné situace je náhodné a nešťastné,“ uvedl v oficiální reakci ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).