GLOSA VÁCLAVA VLKA | Venku za okny byla poslední dny zima a žádný apríl. Prostě počasí, které nejlépe vystihuje název knihy Mráz přichází z Kremlu, což je taková konotace na aktuální události. Ale od těch běžme pryč. Dnes se zaměřím na to, jak dostat z odpovědných míst odpověď na otázku, kdo uzavřel Pražský hrad. A proč…
Uprostřed hlavního města Prahy stojí taková poměrně bezvýznamná stavba, jmenuje se tuším Pražský hrad. V zájmu justice byla mnohokrát: V roce 2015 tam někdo pověsil červené trenýrky a končilo to krásně (v roce 2017 za to české soudy rozdaly podmíněné tresty a rozhodly o náhradě škody 63 tisíc korun).
Pražský hrad reagoval přilnavě a roce 2016 se uzavřel nejprve do obranné bašty osobních prohlídek. K policistům přibyli vojáci se skutečnými puškami a následně se rozhodlo o definitivním uzavření Pražského hradu pod záminkou pandemických opatření.
Jenže v této zemi jsou ještě pořád lidé, kterým za to stojí o něco bojovat, a proto spolek Kverulant oznámil pražskému magistrátu svolání malého veřejného shromáždění 18. dubna na náměstí u sv. Jiří. Tedy uvnitř Pražského hradu. Rozjel se kolotoč, který skončil minulý pátek, když soud nekompromisně potvrdil závěr, že Pražský hrad je veřejným prostranstvím. Škoda, že stranou sporu nebyla prezidentská kancelář, ale ministerstvo vnitra. Inu, jak glosovat rozhodnutí, které je pochopitelné? No, právě glosovat tím, že je pochopitelné a pochopí to každý. Jediný, kdo to nechápe, je bohužel nejvyšší ústavní činitel této země a jeho skvadra.
Nemám příliš rád okázalé projevování odporu vůči komukoli a čemukoli, přesto si dovolím v této souvislosti takový malý návod. Ten, komu se chce, nechť učiní to, co činím já. Ať pošle na Pražský hrad, konkrétně Kanceláři prezidenta republiky následující dotaz podle zákona č. 106 /1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím: