Benešová začala s reformou justice. Sice beze změn zákonů, ale o to účinněji

Jan Januš

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) učinila a učiní několik kroků, které mohou do budoucna přispět k vyřešení některých desetiletí trvajících problémů české justice a celkově zrychlit její výkon. Nemusí k tomu ani měnit zákony, stačí, že naslouchá předsedům soudů a snaží se vyhovět jejich potřebám. Benešová tak například posiluje zvláště přetížené soudní úseky novými asistenty a v dohledné době chce rovněž přeskupit kapacity soudců. S klesající trestnou činností se už nebude muset právě trestnímu právu věnovat tolik z nich jako dosud. Benešové silně nahrává i letošní výrazná obměna předsedů krajských soudů – pět z nich má, či bude mít nové vedení.

Tento týden představená Výroční statistická zpráva České soudnictví 2019 vesměs potvrzuje dlouhodobé justiční trendy. Daří se zrychlovat civilní a trestní řízení u okresních soudů, letité problémy jsou naopak se správním řízením, i když i tam loni díky nižšímu nápadu alespoň počet vyřízených věcí překonal počet nových podání.

Přetížený je zejména Městský soud v Praze – v hlavním městě totiž sídlí množství ministerstev a dalších správních úřadů, a pokud je někdo žaluje, obrací se právě na tento soud. Benešová podle svých slov nechce zvyšovat počty soudců, kterých jsou v České republice lehce přes tři tisíce. V tomto konkrétním případě ale spolupracuje s končícím předsedou soudu Liborem Vávrou a přiděluje mu nové asistenty, kteří míří právě na správní úsek. A z jejích navazujících slov je zřejmé, že i další soudy budou moci nabrat nové asistenty. Ad hoc situaci začal řešit už ministr Robert Pelikán (ANO), který při jmenování nových soudců upřednostňoval právě přetížené soudy a agendy.

Soudce Bernard doplatí na fotbalový výlet. U Vrchního soudu přijde o agendu, říká Dörfl

sinfin.digital