Seděl v kriminálu, pak ho Husák jmenoval do vlády. Pozdější premiér se živil i jako řidič

Jan Januš

9. DÍL SERIÁLU ADVOKÁTI PROTI TOTALITĚ | Ján Čarnogurský obhajoval v 80. letech disidentku Drahomíru Šinoglovou tak neústupně, až si tím vysloužil vyhazov z advokacie. Pro komunisty byl už delší dobu známým nepřítelem, opakovaně hájil lidi propuštěné z politických důvodů z práce, stejně jako ty, kteří se režimu zprotivili svou otevřenou vírou. Živil se pak třeba jako řidič, stále více ale vystupoval proti režimu a nakonec sám skončil ve vězení. Díky Sametové revoluci se však Čarnogurský, který byl ještě v listopadu 1989 v kriminálu, stal místopředsedou nově jmenované vlády. Tím ale jeho politická kariéra jen začala, později byl třeba i slovenským premiérem.

Ján Čarnogurský je jediným slovenským advokátem zařazeným do projektu České advokátní komory Advokáti proti totalitě, jehož je INFO.CZ mediálním partnerem. Jeho životní příběh ilustruje nejen paradoxy doby, ale rovněž to, že na Slovensku všechno fungovalo trochu jinak než v České republice, a to i v době, kdy tyto dvě země ještě tvořily jeden stát, který řídila komunistická strana.

Jak totiž Čarnogurský připomněl na nedávné konferenci Advokáti proti totalitě, „v České republice byly politické procesy spjaté hlavně s činností Charty 77, na Slovensku bylo nejvíce trestních stíhání za porušování dozoru nad církvemi podle paragrafu 178 trestního zákona“. Samozřejmě tím mluvil o konci 70. let a o letech osmdesátých, kdy byl podobně jako například Jiří Machourek, jemuž jsme se věnovali minulý týden, v obhajobě disidentů nejvíce aktivní.

Magor zvládal vazbu bez drog, Cibulka neměl pud sebezáchovy, vzpomíná Machourek

sinfin.digital