Nedlouho poté, co ruská vojska vtrhla na Ukrajinu, se k vlně solidarity a pomoci přidala také česká právnická obec. Řada advokátů nejen avizovala finanční nebo materiální pomoc, ale také se aktivně zapojují. Česká advokátní komora oznámila, že řeší aktuální situaci kolem advokátních úschov ve Sberbank.
„Česká advokátní komora jako nezávislá profesní organizace advokátů v ČR odsuzuje jakékoliv porušování mezinárodního práva a vyjadřuje plnou podporu Ukrajině, a především a bez omezení všem kolegům advokátům na Ukrajině. Předseda Komory Robert Němec o postoji ČAK informuje prostřednictvím dopisu prezidentku Ukrajinské národní advokátní komory paní Lidiyu Izovitovou, v dopise je vyslovena i nabídka jakékoliv spolupráce a konkrétní pomoci ukrajinským kolegům,“ stojí ve vyjádření největší právnické komory u nás.
Pro občany Ukrajiny Česká advokátní komora koordinuje také poskytování právní pomoci zdarma. Záhy zveřejnila seznam kontaktů na více než stovku advokátů, kteří se aktivně zapojili a rozhodli pomoci. Jsou mezi nimi experti na víza, azyl, migrační záležitosti a pracovní či cizinecké právo. Přidali se také experti na právní a soudní překlady a tlumočení, nechybí ale ani advokáti specializující se na rodinné právo nebo generální praxi. Kompletní seznam právníků, kteří se rozhodli nabídnou své služby zdarma, je k nalezení zde. „Vaše ochota pro bono pomoci bude pro spoustu lidí nezbytná. Pracujeme na způsobech, jak minimalizovat ekonomickou zátěž spojenou s Vaším zapojením do této pomoci,“ poděkovala svým členům komora a tím, že bude také usilovat o to, aby poskytovaná právní pomoc byla na co nejvyšší úrovni.
V souvislosti s ekonomickými sankcemi, které západní země na Rusko uvalily, se pak dostaly do problémů advokáti, kteří vedou své úschovy u banky Sberbank. „Česká advokátní komora zaznamenala, že prostředky advokátních úschov vedených na účtech advokátů u banky Sberbank CZ, a. s., jsou dočasně nedostupné. Vedení ČAK tuto situaci operativně řeší jak s vedením banky Sberbank tak s Českou národní bankou,“ stojí ve vyjádření komory, které uveřejnila ještě před oznámením České národní banky o tom, že zahájila kroky k odejmutí licence Sberbank CZ. Komora doporučuje, aby advokáti upozornili své klienty, že prostředky na účtech advokátních úschov mohou byt dočasně nedostupné a informovali je o tom, že nastalou situaci řeší ve spolupráci s Českou advokátní komorou. „Česká národní banka situaci kolem Sberbank, v důsledku napadení Ukrajiny Ruskem nejen monitoruje, ale především dohledově řeší. Pro tyto situace jsou nastaveny standardní postupy jak na straně dohlíženého subjektu, tak České národní banky s cílem minimalizovat dopady na klienty,“ dodává komora.
V návaznosti na současnou situaci pak oznámila pražská kancelář CEE Attorneys, že se rozhodla ukončit poskytování právních služeb společnostem z holdingu LUKOIL. "Činíme tak v reakci na ruskou agresi na Ukrajině, jejíž miliony obyvatel, včetně našich kolegů advokátů z partnerské kanceláře v Kyjevě, zažívají neskutečné útrapy, za které je odpovědné vedení Ruské federace. Proto odmítáme dále spolupracovat se společnostmi, které mají přímé či nepřímé vazby na vedení Ruska či na samotného prezidenta Putina," stojí ve vyjádření kanceláře.
V souvislosti s děním na Ukrajině se zaktivizovali také čeští notáři. Plné moci k tomu, aby si Ukrajinci žijící v Česku mohli přivézt děti, začala Notářská komora ověřovat o víkendu mimo úřední hodiny. Informoval o tom mediální zástupce profesní organizace Petr Tošek. „Úřední hodiny pro apostilaci listin na Ukrajinu jsou mimořádně prodlouženy,“ vzkázala zájemcům komora a uvedla číslo, kam se mohou obracet s tím, že i v následujících dnech budou do odvolání apostily na dokumenty pro použití na Ukrajině vydávány po telefonické či emailové domluvě i mimo úřední hodiny.
Z dalších českých právnických organizací vyjádřili svou podporu Ukrajině také státní zástupci sdruženi v Unii státních zástupců. „Prezidium Unie státních zástupců zaslalo dopis vedení Asociace ukrajinských prokurátorů, ve kterém vyjadřuje hlubokou podporu našim ukrajinským kolegům, všem jejich spoluobčanům a svobodné, suverénní a nezávislé Ukrajině. Ruský vojenský útok na tuto zemi popírá veškerá pravidla civilizovaného světa. Sounáležitost s Ukrajinou není jen bojem o ni, ale o budoucnost svobody, lidskosti a demokratického právního státu v Evropě vůbec,“ stojí ve vyjádření. Nejvyšší státní zástupce pak během víkendu avizoval, že veřejná prohlášení na demonstracích i sociálních sítích, která schvalují útok Ruska na Ukrajinu nebo vyjadřují podporu vedení Ruska, mohou být za současných okolností posuzována jako trestný čin, za který hrozí až tříleté vězení.
Kromě právnických komor a organizací se k pomoci přidala také některá právnická media. Blog Právo 21 například zveřejnil informace pro občany Ukrajiny o podmínkách pobytu a vstupu do ČR, a to v ukrajinštině. Desatero pro ukrajinské občany, kteří chtějí do ČR, pak zveřejnila Česká advokátní komora.