Audioverze
Mezi lety 2000 a 2020 byly z jedenácti pořádaných olympiád jen čtyři, které po sečtení všech účtů skončily v zisku. Na sedm zbylých se muselo doplácet a pro řadu pořadatelských měst a zemí to nebyly vůbec malé náklady. „Není vůbec náhoda, že olympiády dnes pořádají jen ta největší a nejbohatší města. Nikdo jiný by to finančně neutáhl,“ říká Lenka Zlámalová, hlavní komentátorka mediálního domu CNC.
Pořadatelství olympiády dnes není levná záležitost, u těch největších akcí se účty dostanou až ke středním desítkám miliard dolarů.
Jak však vysvětluje Lenka Zlámalová, náklady to nejsou bezúčelné. Kromě pořadatelství akce totiž znamenají i vystavění infrastruktury, přitáhnutí turistů a spoustu dobrého PR pro pořadatelské město.
„To se naplno projevilo například v Barceloně, ze které udělala olympiáda v roce 1992 trendy město, přitáhla tam turisty a napomohla jejímu rozvoji,“ vysvětluje Zlámalová.
Přesto však podle komentátorky mediálního domu CNC existují i města, která by se bez pořádání olympiády obešla. Jak je na tom Praha? Kdo všechno si může olympiádu dovolit? A jaké olympijské sporty sleduje Lenka Zlámalová nejraději? Pusťte si celý pořad.