Státem dotované hypotéky, nájemní byty ani regulace nájemného dostupné bydlení nepřinesou

Audioverze

Tak těžko dostupné jako v České republice není bydlení téměř nikde v Evropě. Podle studie Deloitte Property Index, která každoročně srovnává ceny domů a bytů v celé Evropě, je u nás na pořízení bytu o rozloze sedmdesát metrů čtverečních potřeba 13,1 ročních platů. To je průměr za celou zemi. V Praze, Brně nebo Plzni to bude výrazně více. 

Hůř než my už jsou na tom jen Slováci, kteří na pořízení vlastního bytu potřebují 14,1 platů. Třeba v bohatém Dánsku stačí pět ročních platů, v Itálii 6,2. V sousedním Polsku plat za 8,1 let a v Maďarsku za 10,2. Nizozemec potřebuje na byt 7,5 ročních platů, Belgičan jen 4,3 platy.

Trvá to již roky. A nelepší se to. Vysvětlení je jednoduché. Byty jsou u nás v porovnání s platy dražší než jinde, protože se jich v přepočtu na obyvatele staví výrazně méně. Kvůli byrokracii, obstrukcím a složitému povolování staveb. 

Politici si nedostupné bydlení jako obrovské téma uvědomují. V poslední době proto formálně středopravicová vláda Petra Fialy přichází s nápady, které jsou jako z repertoáru levice. Státem dotované nájemní byty s regulovanými nájmy už prošly Senátem. Teď vládu developeři a bankéři tlačí, aby lidem dotovala úroky z hypoték.

Proč nic z toho lidem dostupnější byty nepřinese? A co nedostupné bydlení vyřeší? Dozvíte se v novém dílu ekonomického podcastu Lenky Zlámalové a Jaroslava Dědiče.

sinfin.digital