Druhý díl podcastu Tech Talk je o budoucnosti energetiky. Ještě před pár týdny prakticky nebylo větší téma než její transformace a s tím spojené ceny energií. Ruská invaze na Ukrajinu tyto otázky zdánlivě zastínila, ale ve skutečnosti je udělala ještě akutnější a zcela proměnila kulisy, v jakých Evropa o energetice uvažovala. Druhý díl podcastu Tech Talk jsme natáčeli ještě před útokem Putinových vojsk. I po této dramatické proměně okolností je ale plný důležitých postřehů.
Pohledem z Česka se může zdát, že označení jako Green Deal se objevila ze dne na den a teprve nedávno. Ve skutečnosti jsou pokračováním evropské debaty, která se odvíjí už přinejmenším dvě desetiletí. Tato debata nyní po ruském útoku dozná zásadních změn a Česká republika opět bude „u toho“. Klíčový soubor konkrétních pravidel, která mají evropskou energetiku proměnit, se bude domlouvat za českého předsednictví unii.
Jisté je teď jen jedno: změna je nevyhnutelná. „Budeme muset reagovat. I pokud si odmyslíme ideologii západního světa, tak Asie už tím směrem jde. A pokud se do toho na Západě nepustíme, tak se za 20 let probudíme a budeme naprosto zaostalí,“ shrnuje to v nové epizodě Lukáš Codr. Jan Růžička lakonicky dodává: „Trend nezastavíme. Je to další průmyslová revoluce.“
- Co to znamená v praxi?
- Jak se liší Green Deal od balíčku Fit for 55?
- Je skutečně cílem evropských plánů zdražení energií?
- Jak k tématu přistupuje Asie a v čem má náskok?
- A kde se ukazuje vliv velkých společností?