Audioverze
V dalším díle své videoglosy si Martin Schmarcz trochu vžene adrenalin do žil, protože podle něj stačilo „sakra málo k tomu, aby ti, kteří nakonec volili Filipa Turka, dali hlas Petru Fialovi.“ Na příkladu zdánlivě nepodstatného symbolu „diesel na venkově“ ukazuje, jak se má dělat klasická konzervativní politika: „ODS se má starat o lidi svobodné, o lidi práce, o lidi se zdravým rozumem. A pro ně je auto pochopitelný symbol. Pokud jim Fiala neumí vysvětlit, že o auto nepřijdou, je to jeho problém a ne problém Turka.“
Ve svižné, několikaminutové glose se Schmarcz podivuje nad tím, jak si ODS nechala utéct staré voliče a nezískala nové.
„Tady panuje pocit, že konzervativní strana by se o tyto lidi neměla zajímat (myšleno především muži z regionů s nižším vzděláním). Není ale přece důležité, zda má člověk vystudované na univerzitě gender studies, nebo pracuje v továrně. Člověk z regionu, který se poctivě živí rukama, je užitečnější a možná i moudřejší než lidi v Praze, kteří nakonec ani ty konzervativce volit nebudou. Nikde na Západě základna konzervativních stran nejsou městští liberálové. Jsou to lidé práce, kterým záleží na osobní svobodě, kteří se živí vlastní prací a ne dotacemi a mají vlastní rozum.“
Podle Schmarcze přitom nebylo těžké tyto lidi oslovit. Stačilo jim dát naději, že nebudou marginalizováni zelenými liberály z Prahy, kteří si nakoupí Tesly za milion a oni nebudou mít ani na to, aby si koupili starý diesel.
„Lidé v Praze si nedovedou představit, co pro venkov auto znamená. Ve městě mají kola, funkční MHD nebo si koupí Teslu. Ale na venkově mají často autobus jen dvakrát denně, do krámu pět kilometrů … tam diesel fakt potřebuješ. A když se jim navíc někdo z Prahy vysměje, že jsou tupci, protože budou volit Turka, tak budou ještě více naštvaní.“
Podívejte se na další díl videoglosy SUPERSCHMARCZ a nebojte se také komentovat dění na české, nejen politické scéně.