Svědectví z řecké hranice: Válka propagandy. Po střetech ukazují děti, rozdávají se nůžky

Pavel Štrunc, Jan Palička

Řecko-turecké pohraničí zažilo v uplynulých dnech sérii střetů bezpečnostních složek a migrantů. Spolupracovník Českého rozhlasu a České televize Thomas Kulidakis, který se nachází přímo na hraničním přechodu Kastanies, říká, že se vyostřená situace může kdykoli opakovat. „V případě, že by se turecká strana opět rozhodla otevřít dveře a pouštět migranty a uprchlíky, tak by ty potyčky opět zavládly,“ nepochybuje Kulidakis.

Thomas Kulidakis je jako spolupracovník Českého rozhlasu a České televize přímo na řecko-tureckém hraničním přechodu Kastanies, kde v uplynulých dnech docházelo ke střetům policistů, vojáků a příslušníků unijní agentury Frontex s migranty, kteří se pokoušeli proniknout na území Evropské unie. „Za mnou je místo, kde se odehrávaly veškeré srážky. Létal slzný plyn na obě strany, kouřové granáty, zaznívala střelba do vzduchu. Z druhé strany se migranti a uprchlíci pokoušeli prorazit plot za pomoci turecké armády. Viděl jsem na místě, že turecká armáda jim v tom aktivně pomáhala, na několika místech se pokoušeli plot prostříhat,“ popisuje Kulidakis situaci přímo z centra dění. Podle jeho slov na turecké straně místní složky regulovaly proud migrantů, naváděly je na místa s porušeným plotem a odmítaly jim umožnit návrat na tureckou stranu.

V době natáčení rozhovoru byl podle Kulidakise na hranicích klid a řečtí pohraničníci upravovali terén, opravovali poškozený hraniční plot a budovali další čtyřicet kilometrů dlouhý. Střety se ale mohou opakovat, podle reportéra záleží na rozhodnutí tureckého prezidenta Erdogana. „Erdogan chce zrušení vízové povinnosti, celní unii s EU a diplomatickou podporu jeho vojenského dobrodružství v severní Sýrii. A samozřejmě také další peníze na starání se o ty běžence, kteří už v Turecku jsou,“ vysvětluje Kulidakis.

Koronavirus nemusí mít jen negativní dopady. Nahrává novým technologiím, říká Mejstřík

sinfin.digital