I v probíhající panice způsobené epidemií koronaviru se diabetolog Jan Šoupal netají tím, že se více obává cukrovky. „Cukrovku má spousta lidí. Jen u nás v Česku milion, to znamená každý desátý. Doufejme, že koronavirus zde nepostihne milion lidí,“ říká Šoupal. Proč vlastně cukrovkou trpí tolik Čechů a jaká je možná prevence? Jak v léčbě pomáhá glukózový senzor, na jehož používání vedl doktor Šoupal i v zahraničí ceněnou studii? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.
„Určitě se víc bojím cukrovky než koronaviru,“ říká diabetolog Jan Šoupal z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Na dotaz, zda by prospělo, kdyby se rizikům cukrovky dostávalo takové pozornosti jako koronavirové epidemii, pak Šoupal odpovídá, že koronaviru mediální pozornost nezávidí a cukrovku nepovažuje za podceňovanou.
Za příčiny rozšířenější cukrovky druhého typu Šoupal označuje hlavně blahobyt na úrovni dostupných velmi kalorických potravin a jím danou obezitu, ale i genetické předpoklady. „Když má někdo rodiče diabetika, je u něj riziko rozvoje cukrovky v dospělosti okolo padesáti procent, pokud jsou diabetici oba rodiče, už se ta pravděpodobnost blíží 100 procentům. Záleží samozřejmě na tom, jak těžká to bude cukrovka, ale ta pravděpodobnost je velmi vysoká,“ vysvětluje Šoupal.