Audioverze
České republice náleží třetí místo v celosvětovém žebříčku konzumace alkoholu. Podle adiktologa Ondřeje Sklenáře se mnoho lidí, kteří mají s pitím již problémy, schovává za obezličku, že je to vlastně normální. Sklenář v nové epizodě podcastu Mozkovna ale upozorňuje, že nic jako bezpečná dávka alkoholu neexistuje. „I umírněná dávka má dopady na mozek. Množství konzumovaného alkoholu je pochopitelně důležité, ale nelze říct, že nějaké je ještě bezpečné. Žádné totiž bezpečné není,“ varuje Sklenář.
Po skleničce alkoholu saháme, když chceme něco oslavit, ale i pokud se necítíme dobře a chceme zahnat žal. Adiktolog a ředitel neziskové organizace Magdalena Ondřej Sklenář v nové epizodě podcastu Mozkovna vysvětluje, co konzumace alkoholu dělá s mozkem. „Stejně jako všechny psychoaktivní látky i alkohol ovlivňuje mozek a má přímý dopad na činnost centrální nervové soustavy. Co bych vypíchnul a považuji to za nejdůležitější, je fakt, že alkohol ovlivňuje neurotransmittery, zejména pak dopamin, serotinin a endorfiny,“ říká Sklenář. „Co se fyzických projevů týče, ovlivňuje alkohol myšlení, pozornost, reakce a významně ovlivňuje i motoriku, spánek a proces učení a paměti,“ dodává.
Světová zdravotnická organizace ve svém doporučení mluví o tom, že umírněné pití spočívá v konzumaci maximálně jedné dávky alkoholu (tedy jedno pivo, sklenka vína nebo jeden „panák“ tvrdého alkoholu) denně maximálně pět dní v týdnu. Podle Sklenáře ale nic jako bezpečná dávka alkoholu ve skutečnosti neexistuje. „Dříve jsme si mysleli, že jen vysoké dávky a jejich dlouhodobé užívání poškozuje mozek. Současné výzkumy ale ukazují, že každá dávka je nebezpečná. I umírněná dávka má dopady na mozek. Když se mě lidé ptají, jaká je bezpečná dávka, tak nelze odpovědět jinak než že žádná. Jakákoliv s sebou nese nějaká rizika,“ říká Sklenář.
Jak poznáme, že je někdo na alkoholu závislý a jak takovému člověku můžeme pomoci? A je možné zvrátit změny na mozku, které nadměrná konzumace alkoholu způsobila? Podívejte se na celou epizodu.