Minimalismus je cestou ke šťastnějšímu životu, říká Michaela Mrázková

Audioverze

„Když se zbavíte všeho, co nepotřebujete, začnete skutečně žít a soustředit se na to, co je podstatné,“ radí jedna z prvních českých certifikovaných lektorek japonské metody KonMari.

Zajímá vás, v čem je úklid léčivý? Kde začít a proč nepřestávat? Co nám bere hromadění věcí a jak se propisuje chaos kolem nás do nás samotných? Jak čistit prostor kolem nás i v nás? Je úklid rituálem? A jak na digitální minimalismus? To všechno a ještě mnohem víc se dozvíte v dalším rozhovoru Mezi osly a jednorožci.

Michaela Mrázková se k „léčivému úklidu“, jak dnes svůj holistický přístup k minimalismu popisuje, dostala přes své vlastní problémy a nespokojenost v životě. Práce v korporaci, hazardování s časem i utrácení peněz za nepotřebné věci, měly za následek její přehlcenost i nerozhodnost. Až s příchodem dětí a přestěhováním se na venkov si uvědomila, že chce svůj život změnit od základu.

Život bez zbytečností

Stala se jednou z prvních KonMari konzultantek v Česku, ale tuto japonskou metodu brzy přetvořila podle sebe. „Každý má jinou potřebu odlehčovat a čistit věci kolem sebe nebo v sobě a postupem času se ukázalo, že jasně definované postupy nesedí každému,“ vysvětluje.

Minimalizovat chaos a nepořádek ve svém životě často znamená podívat se do hloubky sebe i svých traumat. „Někdy člověk chce udělat radikální řez, jindy není připravený, a tak se musí jít na všechno postupně. Může to trvat měsíce až roky,“ doplňuje.

O svém přístupu k léčivému úklidu právě dopsala knihu, kde shrnuje všechny své poznatky, rady i doporučení. V rozhovoru se také dozvíte, jak jí život ovlivňují sociální média, a proč minimalismus začala uplatňovat i v této sféře.

sinfin.digital