Audioverze
„Uhlíkové kalkulačky“ navázané na platební kartu jsou podle všeho hudbou velmi blízké budoucnosti. V určité fázi pilotního provozu je zkouší většina velkých tuzemských bank a jejich nasazení do reálného provozu nás tak dost možná čeká už příští rok. „V Raiffeisenbank se tím pochopitelně také zabýváme,“ říká v novém dílu pořadu Kapitola Michal Putna, Sustainability Officer společnosti Raiffeisenbank.
Uhlíková kalkulačka funguje technologicky poměrně jednoduše. „Už nyní víme, co klient nakupuje, známe kategorii obchodníka a známe i to, za jakou částku se nákup uskutečnil a průměrný emisní faktor daného segmentu. Když tyto informace zkombinujeme, dokážeme velmi přesně odhadnout spotřebovanou uhlíkovou stopu daného nákupu,“ vysvětluje Putna.
Zatímco za hranicemi, například ve Skandinávii, jsou uhlíkové kalkulačky už poměrně běžné, v Česku tomu tak zatím není – podle všeho i proto, že Češi jsou v tomto ohledu poměrně konzervativní. Putna připouští, že zavedení kalkulaček může být „komunikačně ošemetné“, se zásadně odmítavým pohledem klientů se však nesetkává.
„Když jsme si dělali pilotní průzkum mezi klienty, byla jejich odezva smíšená: část by takovou kalkulačku velmi ocenila, další část to v zásadě příliš nezajímá. Je však zajímavé, že jsme se nesetkali s vyloženě negativními odpověďmi typu ‚určitě to do mobilní aplikace nedávejte, je to informace, která by mě jen iritovala‘,“ říká Putna.
Kdy uhlíkové kalkulačky přijdou do Česka? Jak konkrétně můžete z pozice firmy či jednotlivce na zelené tranzici bank vydělat? A proč vlastně banky do udržitelnosti a ESG v poslední době tolik „šlapou“? Poslechněte si celou epizodu pořadu Kapitola.