Po sérii teroristických útoků vyhlásil francouzský prezident Emmanuel Macron ostrý boj proti radikálnímu islámu. Arabista a orientalista Petr Pelikán je k tomuto záměru skeptický. „Nedovedu si představit, k čemu by Macron s (rakouským kancléřem) Kurzem vlastně mohli dojít,“ říká s tím, že problémem není islám jako takový, ale samotné soužití vzájemně nekompatibilních kultur. Česko pak podle Pelikána mnohem víc než pětice padlých na Blízkém východě, o kterých informovala BIS, ohrožují migrační trasy přes republiku.
Francouzský prezident Macron spolu s rakouským kancléřem Kurzem i německou kancléřkou Merkelovou hledají jednotný postup v boji proti islamistům na evropském území. Podle arabisty Petra Pelikána ovšem tyto aktivity nemají velkou šanci na úspěch a můžou být i kontraproduktivní. „První problém je ten, že jsme si vytvořili řadu slov, z nichž nejnovější je islamismus, ale nikdo nikdy neřekl, co to vlastně znamená a kde končí islám a začíná to, pro co vymýšlíme ona nová slova,“ vysvětluje Pelikán, podle kterého důvodem problematického soužití muslimů a většinové evropské společnosti není islám, ale vzájemná kulturní nekompatibilita. „Jak by náš společný život měl vypadat? Především nesmí být společný, ono se to nedá dát dohromady,“ dodává Pelikán.
Pelikán upozorňuje i na skutečnost, že v důsledku zpřísnění hraničních kontrol kvůli koronaviru se část migračních tras přesunula do Česka, které je u migrantů považováno jen za tranzitní zemi. „Myslí si o nás, že jsme chudá země, ale může se stát, že někteří zůstanou tady. O to je to horší, není to tu jejich vysněná destinace, znám případy migrantů, kteří zde uvízli, a znám i jednoho, který se raději vrátil domů do Sýrie, protože to tu už neunesl. Eufemisticky řečeno tu nejsou šťastni, reálně řečeno bych řekl, že to tu nenávidí,“ popisuje situaci Pelikán.