“Pandemie otevírá lidi. Nejen, že jim klade existenční, ale i existenciální otázky a lidé hledají odpovědi. Na druhé straně tento strach vyvolává v lidech až otrockou poslušnost, stádovitost. Můžeme pozorovat, především v Evropě, ale i ve Spojených státech, že určitý politický mainstream dokáže této situace využívat,” říká v rozhovoru pro Radio Z Mons. Dominik Duka, arcibiskup pražský, metropolita a primas český. Interview Martina Kováře si můžete na INFO.CZ poslechnout v podobě podcastu.
“Je to určité stádium, které souvisí s globalizací, s migrací. Nejen migrace osob, ale také migrace idejí a názorů, nových, často i zmatených ideologií vyvolává nejistotu. Je to určitý pozůstatek, nebo vklad postmoderny, která relativizuje pravdivost našeho poznání,” zamýšlí se Duka nad důvody rozpolcenosti české společnosti a pokračuje: “Zajímavé je, že v našem postoji sebeobrany, je každý z nás stále více a více přesvědčen o své pravdě. Tu ale nehodnotí na základě rozumových argumentů, ale zcela emocionálním způsobem.”
V rozhovoru se kardinál zastavil také u komunistické minulosti země. “Ideologie, ze kterých vyrostly strany, které pak implantovaly Marxův totalitarismus do společnosti, jsou srovnatelné s koronavirem. Ani tento vir neporazíme, akorát ho oslabíme. Tady se nám objevují v nových politických seskupení a ideologií.”
Na jiném místě duka říká: “Nemáme jenom fundamentalismus, o kterém se často hovoří, ale máme i posvátnou laïcité, která se nám projevila v uzavření kostelů. Nejen v evropských zemích, ale také ve Spojených státech. Kostely byly skutečně zavřené. Já vidím znovu pozitivní krok. Především to byli francouzští biskupové, kteří vystoupili velmi ostře a zvítězili. Po nich následovala Itálie, Německo, Belgie i Spojené státy. Tato situace ukazuje, kdo a jak ohrožuje demokracii. Můžeme říct, že nejenom v roce 1989, nebo v době nacismu, nebo komunismu, církev věděla, že je zapotřebí hájit svobodu, lidskou důstojnost práva člověka.”