Tomáš Kopečný je dnes jednou z nejzajímavějších postav státní správy. Při studiích se výrazně věnoval geopolitice, což ho přivedlo do neziskovky MIGS, která mapuje genocidy ve světě. Věnoval se tam situaci v Nigérii a následně byl členem jednotky, která monitorovala povolební násilí v Demokratické republice Kongo. Po stáži v NATO přešel do Prahy na ministerstvo obrany, kde je náměstkem pro průmyslovou spolupráci.
„Už před nějakou dobou se v geopolitických diskusích říkalo, že Rusko je špatné počasí, ale Čína je klimatická změna – z hlediska dopadů nástupu Číny jako velmoci. Rusko dává na obranné výdaje míň než Francie, míň než Německo. Pořád je to ale jaderná velmoc,“ říká Kopečný v nejnovějším dílu podcastu Insider. Svět podle něj jednoznačně čeká nová studená válka mezi Čínou a Spojenými státy. Už jsme do ní dokonce vstoupili, byť se ještě nerozhořela naplno.
„Na rozdíl od původní studené války, která vzešla z reálného masově vraždícího konfliktu 2. světové války, tak ta současná vychází z ekonomického přetlačování. Její realizace bude probíhat ze základů, ze kterých vychází. Ze soupeření ekonomického a hospodářského. Nemyslím si, že se budou rozdmýchávat občanské války a nepokoje. Jak to vidíme třeba ve staré mentalitě, kde Rusko a Turecko zásobují zbraněmi různé strany v Libyi,“ dodává Kopečný.