Ondřej Kania je teprve sedmadvacetiletý podnikatel, který před dvěma lety odmítl nabídku, aby se stal ministrem školství. Když dostudoval základní školu, sám si sehnal stipendium na střední škole ve Spojených státech. Po návratu začal organizovat výjezdy českých studentů do USA. Postupem času se svým kamarádem odkoupil pražské soukromé gymnázium a v následujících letech založili tři soukromé střední školy. Nyní uvažují o odkoupení dalších dvou. Kania, kterého magazín Forbes zařadil do prestižního výběru mladých nadějí 30 pod 30, je považován za tvrdého kritika českého školství.
Kania kritizuje mimo jiné existenci osmiletých gymnázií, které považuje za přežitek a za důvod velkých socioekonomických rozdílů v Česku. „Na osmileté gymply jdou děti, jejichž studijní předpoklady jsou mnohem větší než předpoklady dětí na základních školách. To znamená, že vznikají obrovské rozdíly. Ale také to znamená, že ti lepší učitelé samozřejmě chtějí učit na osmiletých gymplech, protože tam jsou ty děti, které mají lepší předpoklady,“ říká v nejnovějším vydání podcastu Insider.
Podle Kanii jsou osmiletá gymnázia v podstatě jen statusová záležitost a vůbec nic by se nestalo, kdyby přestala existovat. Samotné rozdíly ve vzdělání považuje za důvod rozdělení společnosti. „Když se podíváte na výsledky voleb na gymnáziích a výsledky voleb na odborných školách, tak na gymnáziích vyhrávají Piráti, ODS nebo TOPka. Na učilištích je Okamura jednoznačné číslo jedna,“ upozorňuje Kania. Podle něj je právě obrovská segregace socioekonomických skupin v podstatě zločin. V zemi, která má pouhých deset milionů obyvatel, by dle jeho názoru takové rozdíly vůbec neměly existovat.
Pokud chcete vědět, proč Kania odmítl funkci ministra školství; proč si myslí, že současný ministr Robert Plaga je ten nejhorší ministr celé vlády či proč považuje Václava Klause juniora za představitele myšlenek 80. let minulého století, pusťte si podcast Tomáše Jirsy a Michala Půra.