Brexit, složitý odchod z EU, v rychlém sledu se střídající premiéři a skon panovnice, která vládla po několik generací. Zdá se, že současnou britskou politiku lze definovat slovem „neklid“. O tom všem je nový díl podcastu Insider – tentokrát v angličtině. Jeho hostem je Matthew Goodwin, publicista a profesor politiky na School of Politics and International Relations na University of Kent. „Moje dcera právě oslavila první narozeniny. Díval jsem se na ni, jak si hraje na narozeninové oslavě, a uvědomil jsem si, že už zažila tři premiéry, čtyři ministry vnitra, pět ministrů školství a dva monarchy,“ glosuje Goodwin zběsilé tempo britské politiky posledních měsíců. Řeč ale přijde i na mnoho dalšího – Meloniová, Orbán, Generace Z, souběh dnešních krizí...
„Já osobně jsem pro brexit nehlasoval, ale byl jsem jedním z mála akademiků s veřejnou platformou, kteří po referendu řekli, že bychom měli respektovat hlasování pro brexit a měli bychom hlasování pro brexit realizovat, což mě zařadilo mezi asi deset procent akademické obce a od té chvíle to můj život učinilo přinejmenším zajímavý,“ vzpomíná Goodwin na dění kolem všelidového hlasování o brexitu. „Británie, slovy Churchilla, nikdy nebyla filozoficky s Evropou. Britové nikdy skutečně nepřijali smysl evropské identity. Nikdy si k myšlence Evropské unie nevytvořili silný citový vztah. Byli tedy vždy napůl uvnitř a napůl venku,“ vysvětluje.
A co tedy Brity přimělo „zmáčknout spoušť“? „Myslím, že problém migrace spolu s dluhovou krizí to všechno Britům připomněly a velkému počtu z nich došlo, že možná existuje alternativní budoucnost, alternativní scénář, který by mohli prozkoumat prostřednictvím brexitu,“ nabízí Goodwin vysvětlení.
Brexit vzešel z unikátního spojení rozličných skupin voličů. To ale v podstatě také stálo za neúspěchem Borise Johnsona v roli premiéra. „Boris Johnson ukázal, že je pro vysokou funkci nevhodný. Nedokázal se s číslem 10 v Downing Street sžít. Nepodařilo se mu vnést do vlády disciplínu. Předsedal řadě večírků během covidu, čímž si znepřátelil spoustu lidí. Ale co je podstatnější, nedokázal splnit to, co tito voliči chtěli, aby splnil,“ říká Goodwin.
Co dalšího se v podcastu dozvíte:
- Co stálo za rychlým koncem Liz Truss?
- Proč Borisi Johnsonovi nevyšel comeback?
- Čeká Británii další referendum o členství v Evropské unii?
- Jakou budoucnost má populismus?
- Jak britskou politiku promění Generace Z?
Poslechněte si úvodní část epizody podcastu Insider.