Krize nepochybně přináší i příležitosti. Jaké se skýtají Evropě? A dokáže je využít? Dříve okrajové části světa získávají na důležitosti a deklarují záměr jít svou vlastní cestou a nestát se jen pouhou imitací Západu. Čeká nás multipolární uspořádání světa. Země jako Indonésie nebo Vietnam vyhlížejí svou vlastní zářnou budoucnost a pozorně sledují kroky svých rivalů z Číny i z jiných částí světa. Nejen o tom, jak budou rozdány karty v novém uspořádání světa, se více dozvíte v asijském speciálu podcastu Insider s Janem Růžičkou a Lukášem Codrem, kteří s Asií spojili významnou část své profesní dráhy. Na INFO.CZ slyšíte úvodní část rozhovoru, celou epizodu tradičně najdete na platformách Gazetisto a Patreon včetně videa.
Jan Růžička: „Ostatní státy, civilizace, to vidí úplně jinak. Pro ně jsou důležité hodnoty respektu, komunity, začlenění. Role státu, která je výrazně jiná než tady pro nás v Evropě. Stát je brán jako pozitivní.“
Lukáš Codr: „Pro lidi, jako jsme my dva, je tahle doba fascinující a zároveň děsivá v jednu a tu samou chvíli.“
Jan Růžička: „Jednoznačně nejvyšší kvalita života, ze zemí, které jsem navštívil, je tady. Plné hospody, usměvaví lidé.“
Lukáš Codr: „Dubaj a Šanghaj jsou dva extrémy. Dubaj nikdy nezavřela. Na druhé straně Šanghaj, to je dnes v uvozovkách město duchů.“
- Jak východní státy na vzestupu nahlížejí na evropskou kulturu?
- Jak se svět otevírá po covidu?
- V čem Evropa vyniká a v čem naopak zaostává?
- A jaké dopady bude mít současný vývoj ve světě na Česko?