Po sérii rozhovorů s prezidentskými kandidáty se vracíme k sérii Insider Energy! Hostem aktuální epizody je předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a je tak jasné, že tématem snad ani nemůže být nic jiného, než právě jaderná energetika. Drábová mimo jiné vypichuje, že elektrárna v Dukovanech doposud drží světový rekord v rychlosti výstavby reaktorových bloků, přičemž v dnešní době se rychlá výstavba nikomu kromě Číny již nedaří. „Naše evropská civilizace zlenivěla a zbohatla a velké investice a stavby nám obecně moc nejdou. Přestali jsme mít naléhavou potřebu a motivaci věci stavět, ale teď ji opět máme. Investoři by měli mířit k tomu, aby se zase blok stavěl pět až šest let. Takto se kupříkladu Poláci rozhodli postavit a uvést do provozu první jaderný blok právě za šest let a když jsem viděla, jak staví dálnice a železnice, tak mi to nepřijde nepravděpodobné,“ říká Drábová.
Rychlost výstavby podle Drábové zpomalují hlavně složité procesy před vydáním stavebního povolení, do nichž zasahují domácí i zahraniční organizace. „Máme tak složitou legislativu, že pravděpodobnost, že nějaký úředník někde udělá chybu, tu je. A pak tu máme ty organizace, které nedělají takřka nic jiného, že ony chyby hledají a následně podávají odvolání a žaloby. Vše se tak dělá na úřadech pod tlakem a v obavách, přepečlivě a zdlouhavě,“ vysvětluje Drábová s tím, že z hlediska provozovatele je rozhodně lepší držet současné bloky v provozu co nejdéle, než stavět nové.
„Otázka pak je, jak se ke konci životnosti vyplatí investovat do modernizací (...), protože tam víte, že velká investice se nevrátí, což je trochu nevýhoda jaderných elektráren,“ dodává Drábová. „Česku by se ekonomicky vyplatilo stavět najednou dva bloky na Dukovanech a pak dva na Temelíně, protože stavět najednou více bloků na jedné lokalitě je vždy vždy levnější,“ říká Drábová. Jako šéfka dozorového úřadu pak odmítá teze o tom, že za problémy s jadernými elektrárnami, s nimiž se aktuálně potýká například Francie, by mohli právě regulátoři. „Regulátor nikdy nedělá chyby v tom smyslu, aby se nechal dotlačit k vydání povolení nebo nezakázání provozu bloku, který by nesplňoval požadavky. Průmysl se to vždy snaží hodit na regulátora, u nás se to tedy naštěstí nikdy nestalo, ale opravdu to není tak, že nebýt regulátorů, tak je po problémech,“ uzavírá Drábová.
Jak vyřešit problémy v jaderné energetice ve Francii a jak v Německu a jakou má vůbec jádro v Evropě budoucnost? Kam směřuje vývoj nových technologií a jaké využití by mohly mít v Česku? Poslechněte si celou epizodu.