Patrik Reichl je druhým rokem ředitelem státní agentury Czechinvest, v porovnání s jeho předchůdci jde o nezvykle dlouhé období. Celkem Reichl působí v agentuře už 16 let, což je hodně zejména vzhledem k jeho upřímnosti. Pro trefné pojmenování nejde daleko a pochvaluje si, že konečně klesnul zájem nekvalitních investorů o Česko. Mimo jiné kvůli výrazně zpřísněnému zákonu o investičních pobídkách. „Říkal jsem si, že nám čísla investic padnou tak na třetinu předchozích let. Myslel jsem si, že to bude správné, protože politici i veřejnost by si to takto přála. Máme čísla a jsme na třetině. Do toho byla pandemie. Kdyby nebyla, tak je to i víc,“ říká v nejnovějším dílu podcastu Insider.
Podle Reichla vyhledávají Českou republiku investoři s vyšší přidanou hodnotou zejména proto, že patříme k nejvíce inovativním zemím na světě. Ačkoliv to na první pohled nemusí být patrné, v žebříčku inovací Česko zaujímá solidní 25. místo. A to navíc v situaci, kdy 37 procent ekonomiky tvoří průmysl. „Všichni před námi mají 20 procent. Dokážeme to dělat s těmi montovnami, asi to montovny úplně nebudou,“ říká šéf Czechinvestu.
Podle něj je častým a zažitým omylem, že pracovníci na západ od českých hranic jsou produktivnější. Jde jen o finanční vyjádření, protože například Němci dokážou své zboží lépe prodat a pak i produktivita je statisticky vyšší. „Je fikce, že německý dělník udělá víc než český. Češi mnohdy udělají víc než Němci. My neumíme prodat. Nejsme dostatečně sebevědomí, nejsme dostatečně velcí, abychom si mohli diktovat ceny,“ říká Reichl.
Pokud vás zajímá, proč šéf Czechinvestu není nadšený z investic do výroby baterií pro elektromobily, co si myslí o státních úřednících či o ministrovi průmyslu Karlu Havlíčkovi, pusťte si nejnovější díl podcastu Tomáše Jirsy a Michala Půra.