Právě před sebou máte díl, na který dorazil zatím rekordní počet dotazů. Zemědělský speciál podcastu Insider se věnuje například tomu, zda nás s podzimem zasáhne další vlna zdražování potravin, nebo otázce budoucnosti zemědělského sektoru, tedy například „regenerativnímu zemědělství“ a alternativním proteinům. Jak v Česku fungují malé farmy? Jak trh ovlivňují velké řetězce? A co tolik proklínané dotace? To vše u stolu s Michalem Půrem řešili europoslanec Martin Hlaváček a Jakub Tmej, spolumajitel farmy Wagyu Horky.
O cenách potravin:
Hlaváček: „Bohužel čekám, že ceny porostou...když vypukl ten konflikt na Ukrajině, tak se stačilo podívat na globální statistiky ohledně jednotlivých komodit a bylo jasné, že i v případě, že potravin je dost, tak nejsou tam, kde mají být.“
O organickém zemědělství a malých farmách:
Hlaváček: „Pokud se na to podíváme z pohledu celé planety, tak nemá potenciál na to, aby nás uživilo. To ale neznamená, že nemá svoje místo na trhu a že nemá své přínosy z hlediska dopadů na životní prostředí, to bezesporu má.“
Tmej: „U nás to je běh na hrozně dlouhou trať. Když jsme se pro to rozhodli, trvalo de facto pět let, než jsme měli první produkt. Ale málokterý investor, kterému řeknete, že z toho něco bude mít teprve za pět let, by do toho asi šel.“
O dotacích a byrokracii:
Tmej: „Když se budete bavit s jakýmkoli zemědělcem, a já se bavím spíše s těmi malými, řekne vám, že nejlepší by bylo, kdyby žádné dotace nebyly. Každého otravuje ta administrativa, sáhne si de facto jen na dotace ‚na hektar‘, zvláště ti menší. Pak je problém také v tom, že přivezou třeba vepřové maso z Polska, které je cenou úplně pod náklady, za které se to dá udělat v Čechách.“
Hlaváček: „Já mám za sebou od roku 2004 už čtvrtou zemědělskou reformu a máme dva boláky, které jsme nikdy nevyřešili. Tím prvním je administrativa, která pořád narůstá a tím druhým to, aby se nám vraceli mladí lidé, zakládali farmy a zemědělskou činnost.“
Celý rozhovor má dvě hodiny a najdete ho na platformách Gazetisto a Patreon, kde můžete Insider podcast podpořit. Co se dál dozvíte?
- Jak moc se promítá do ceny potravin politika obchodních řetězců?
- Jaké nehoráznosti provádějí řetězce zemědělcům?
- Jak fungují nákupy?
- Proč by vaše děti měly studovat „zemědělku“?
- Křívdíme řepce? Proč jí pěstujeme tolik?