S objevem pramene Amazonky jsme těsně předběhli expedici National Geographic. Nevěřili, že jsme to dokázali a ještě nám z těch peněz i něco zbylo, říká Janský

To, že Amazonka je nejdelší řekou na světě, je dlouhodobě známý fakt. Až do roku 2000 ale nebylo jasné, kde kolosální řeka vinoucí se napříč Jižní Amerikou pramení. Tím, komu se s určitostí podařilo pramen Amazonky lokalizovat, je profesor Bohumír Janský, přední český hydrolog a geolog, který je hostem nové epizody podcastu Historie očima Martina Kováře. „Naše expedice měla rozpočet tři sta tisíc korun. Poté, co se nám pramen podařilo najít a s určitostí potvrdit, zjistili jsme, že do Peru dorazila i americká expedice National Geographic, která na to měla dva miliony dolarů. Nevěřili nám, že jsme to dokázali a ještě nám z těch peněz i něco zbylo,“ vzpomíná Janský.

Amazonka a Latinská Amerika profesora Janského dle jeho slov fascinovaly už od dětství, a osud tomu chtěl, že právě on se jako hydrolog a geolog stal v roce 2000 tím, kdo definitivně určil, kde největší světový vodní tok pramení. Nebyl přitom zdaleka prvním, kdo se o to pokoušel.

„Byli jsme jedenáctá expedice, která pramen hledala. Všechny předchozí jsem podrobně prostudoval a zjistil, proč jsou jejich závěry nesprávné. Dvě z toho byla dokonce peruánská armáda, vybavená vším, co mohli mít, ale ani neznali potřebná kritéria a vlastně je nic příliš nenutilo ten pramen najít. Byly tam i významné zahraniční expedice, ale všem něco chybělo. Před námi tam byla polsko-italská expedice, ti byli už blízko, ale neměli potřebné měřící přístroje jako my,“ líčí Janský souboj o to, kdo objeví pramen Amazonky.

„Naše výsledky jsou díky použité technice a vědeckému postupu nenapadnutelné. Nakonec to uznali i v National Geographic,“ dodává.

Co předcházelo expedicím za pramenem Amazonky a jak probíhalo samotné určování, kde přesně se nachází? A díky čemu se podařilo porazit mnohonásobně lépe financovanou americkou expedici? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital