Neurochirurgie je patrně nejstarší medicínský obor, zejména proto, že je dokladovaný. „Díry po trepanacích lebek jsou pochopitelně jasně vidět,“ říká v novém dílu podcastu Historie očima Martina Kováře profesor Vladimír Beneš, přednosta Ústavu klinických neurooborů Ústřední vojenské nemocnice.
Nejstarší takto dochované lebky jsou staré až 10 tisíc let, mistry trepanace ovšem byli starověcí Inkové. „Oni to dělali zejména proto, že jejich oblíbený sport byl souboj kyji, a proto měli hodně pacientů. Co je zvláštní, měli i poměrně malou úmrtnost – jen okolo 10 procent,“ vypočítává historii neurochirurgie Beneš, pro kterého je minulost jeho oboru velkou vášní.
„Naopak Egypťané, ti se trepanacím věnovali poměrně málo, nebyli moc chirurgičtí a příliš neoperovali. Co však uměli skvěle, bylo vyndat mumifikovanému jeho celý mozek skrze nos,“ dodává Beneš.
Jaká je historie neurochirurgie v Česku? Jak bude vypadat obor v budoucnosti? A do jaké míry současná neurochirurgie naráží na cenové stropy? Poslechněte si celý podcast.