Jméno Franze Josefa Strausse znají i ti, kteří se o politiku příliš nezajímají, stačilo jim jen někdy navštívit mnichovské letiště. To se jmenuje právě podle někdejšího bavorského ministerského předsedy, který zastával i několik spolkových ministerských funkcí. „Strauss byl skutečně mimořádnou politickou osobností Německa. Skončil jako ministerský předseda Bavorska, ale nijak se netajil tím, že jeho snem je stát se spolkovým kancléřem. Tam mu ale stál v cestě Helmut Kohl. Nadto se málo ví, že se o něm přemýšlelo i na post předsedy Evropské komise, ale rok předtím zemřel na infarkt,“ popisuje Straussovu osobnost diplomat a historik Lukáš Kaucký v nové epizodě podcastu Historie očima Martina Kováře.
Straussův životní příběh je bez přehánění fascinující. Od anabází během druhé světové války, kdy se nikdy nestal sympatizantem nacismu, přes jeho raketový poválečný vzestup, po roli jednoho z nejvýraznějších politiků moderní německé historie. „Zajímavým politikem byl i proto, že jeho kariéra protínala jak 50. a 60. léta, tak léta 70. a 80., čímž dokázal propojit jak starou generaci Konrada Adenauera a spol., tak generaci novou Helmuta Kohla a jemu podobných,“ vysvětluje Kaucký s tím, že obzvláště jeho rodné Bavorsko mu dodnes má být za co vděčné.
„Díky Straussovi Bavorsko není jen jeden ze dvou nejvyspělejších spolkových států Německa, ale jeden z nejvyspělejších regionů v EU vůbec. Zároveň je to Strauss, komu Bavoři vděčí za energetickou nezávislost na zbytku Německa,“ říká Kaucký.
Jakým kontroverzím a kauzám za života Franz Josef Strauss čelil a jak nyní můžeme zhodnotit jeho odkaz? Jaký měl vztah s Konradem Adenauerem a jaký s Helmutem Kohlem? Poslechněte si celou epizodu.