V letošním roce to bude již 33 let od pádu komunismu v tehdejším Československu, což s sebou přineslo i nutnost transformovat socialistickou ekonomiku na ekonomiku tržní. Toho se po boku Václava Klause ujal mimo jiné i Dušan Tříska, kterému se dnes přezdívá otec kuponové privatizace. „Privatizace v Československu byla nejvýznamnější strukturální změnou v historii,“ říká Tříska v nové epizodě podcastu Historie očima Martina Kováře. „Tehdy jsme byli nafoukaní a očekávali nejméně Nobelovu cenu za ekonomiku. Nicméně když děláte něco tak zásadního a politicky třaskavého jako privatizace, tak vlastně nečekáte že vám někdo poděkuje, spíše jste rádi, že neskončíte v klepetech,“ dodává.
Tříska hned na úvod zdůrazňuje, že jako přímý účastník a spolutvůrce československé ekonomické transformace neumí být objektivní a věci popisuje ze svého pohledu. „Za mě to byla ta nejlepší doba, dal bych ruku za to, abych se mohl ještě jednou na něčem takovém podílet. Byla to doba bezprecedentní svobody. Společnost nebyla nikdy předtím ani nikdy potom tak svobodná,“ vzpomíná Tříska na devadesátá léta.
Privatizace podle něj mimo jiné usnadnila rozdělení Československa na samostatnou Českou a Slovenskou republiku. „Tržní ekonomika je přirozený proces. Lidé ji mají v krvi a neuplatňují ji jen tehdy, když se to nesmí. Bez tahu na branku Václava Klause by to ale tehdy vůbec nešlo uskutečnit, nešlo by se o to dost možná ani pokusit,“ uzavírá Tříska.
Jak vznikl nápad na kuponovou privatizaci a jak zpětně Dušan Tříska hodnotí její úspěšnost? Jaký má názor na kontroverzního Viktora Koženého? Poslechněte si celou epizodu.