Audioverze
Dnešní díl Historie očima Martina Kováře, jehož hostem je přední český historik a ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), docent Ladislav Kudrna, bude věnován dějinám českého undergroundu, jak se rodil od přelomu padesátých a šedesátých let minulého století (s odkazem na jeho západní, zejména americké a britské vzory) a jak se vyvíjel v sedmdesátých a osmdesátých letech.
V hlavní části dnešního podcastu si budeme povídat o represích ze strany komunistického režimu vůči mladým lidem, kteří se k udergroundu hlásili, včetně nemilosrdných až brutálních praktik, jež Státní bezpečnost a další složky státu používaly, a to na konkrétních příkladech.
Společenská diskvalifikace, nemožnost studovat a pracovat podle svých představ a traumata spojená s tvrdými výslechy a ponižováním kluků a dívek, nezřídka ještě středoškoláků – o to všechno komunistický režim vůči příslušníkům undergroundu usiloval a systematicky to prováděl, dokonce ještě v osmdesátých letech, kdy již směřoval ke konci své smutné existence.
Na závěr přijde řeč i na to, na čem ÚSTR pod vedením stále tak trochu ještě nového ředitele pracuje, jaký výhled má před sebou a jaké starosti a problémy musí aktuálně řešit.