KOMENTÁŘ MATYÁŠE ZRNA | HBO odstranil z nabídky velkofilm Sever proti jihu. Je prý necitlivý k menšinám a idealizuje předválečný jih, což je samozřejmě pravda. Film se tedy vrátí do nabídky, až se k němu natočí vysvětlující dokument… Dobrá, jen jaksi pochybuji, že někdo tenhle rozvláčný hollywoodský velkofilm sleduje coby zdroj informací o starém dobrém jihu a bez vysvětlení by nepochopil, že jde o obraz značně idealizovaný. Je to asi jako kdyby někdo věřil při sledování filmu pro pamětníky, že za první republiky tu žili všichni jako Adina Mandlová a Oldřich Nový.
Jenže i vidět zidealizovaný obraz je užitečné a o něčem vypovídá. Nemluvě o tom, že díky Severu proti jihu získala Hattie McDaniel v roce 1939 prvního Oskara pro herce černé pleti. A jeho scénárista Ben Hecht byl aktivním bojovníkem za občanská práva černochů už ve 20. letech. Ale kdo by se zabýval detaily, když je nutno během pár dnů odčinit stovky let útlaku. To se prostě musí kácet les bez ohledu na třísky.
Neunikl ani Gándhí
Po 33 letech tak končí i nejdéle vysílaný pořad v USA – The Cops (Poldové), který ukazoval reálné příběhy z práce policistů. V Simpsonových už před časem skončila postavička indického prodavače Apua. BBC už nevysílá Monty Pythona, podle šéfa oddělení zábavy Shana Allena jde přece o „šest bílých chlapíků z Oxbridge“ (míněno z Oxfordu a Cambridge, tedy z vyšších vrstev). Terry Gilliam se sice v návaznosti na to prohlásil za černou lesbu, ale nepomohlo to… Naopak se média snaží prosazovat povědomí o diskriminaci černochů, takže třeba Netflix nabízí „pečlivě vybrané tituly, které alespoň částečně vysvětlí otázku rasové nespravedlnosti a černošství (Blackness) v USA.“ A seznamovací aplikace pro gaye Grindr odstranila řazení podle rasy. Tím rasistům vytřeli zrak!