KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Pohodlná převaha předpokládané „meta-koalice“ Spolu a PirSTAN v poslanecké sněmovně nejspíš znamená stopku pro aktuálně předložený státní rozpočet na příští rok. Ten vytvořila ještě ministryně Alena Schillerová, podle politiků Spolu a PirSTAN je však s plánovaným deficitem přes 370 miliard příliš rozhazovačný. Namísto něj tak „demoblok“ podle všeho předloží rozpočet vlastní. Jak by mohl nový rozpočet vypadat? Kdo si pohorší a kdo vydělá?
Svezme se na chvíli na vlně pravděpodobnosti a poučeného odhadu: lídr koalice Spolu Petr Fiala se dříve (v tom lepším případě), či později (pokud bude Hrad obstruovat) stane novým premiérem a jeho vláda se do konce letošního roku opře o důvěru 108, respektive 104 poslanců. Jeden z nejdůležitějších zákonů, který v takovém případě nový kabinet připraví a poslanci budou schvalovat, je nový zákon o rozpočtu pro příští rok. Aktuální návrh, který připravila ještě ministryně Alena Schillerová, podle všeho padne pod stůl.
Pro připomenutí: vláda Andreje Babiše sice návrh zákona o rozpočtu do poslanecké sněmovny poslat stihla, plénum však o něm již nejednalo. To čeká až na nové poslance. A jejich většina, tvořená právě Spolu a PirSTANem, se k vysokým schodkům Babišovy vlády dlouhodobě staví odmítavě. Pro připomenutí: aktuální rozpočet pro příští rok kalkuluje s deficitem 377 miliard korun, který by paradoxně byl vyšší než během prvního covidového roku. Tehdy sekera schodku dosáhla 367 miliard.
Ministerstvo financí pod taktovkou Aleny Schillerové předložilo rozpočet na příští rok s příjmy 1,55 bilionu a výdaji 1,93 bilionu korun. Podle Spolu a PirSTANu jsou však takováto čísla nepřijatelná – a rozpočet bude třeba upravit. Podle předpokládaného budoucího premiéra Fialy je třeba rozpočtové schodky srazit asi o 100 miliard každý rok. Co lze tedy od rozpočtu, který by sestavila koalice Spolu a PirSTAN papírově očekávat? Kde všude se bude škrtat? A jak moc to bude při vyjednávání mezi pěti stranami drhnout?