V Budapešti tento týden rozhodně neslaví. Orbánova vláda strávila poslední měsíce intenzivním vyjednáváním s Bruselem. Snažila se ho přesvědčit, že jí má bez obav svěřit evropské peníze na výstavbu velkých projektů, jako jsou například transevropské dálnice. Usilovala také o prostředky z fondu obnovy po koronavirové pandemii. Výsledek je ale bídný.
Evropská komise ve středu navrhla zmrazit Maďarsku dvě třetiny prostředků z kohezních fondů. Jde o peníze, které jsou součástí běžného rozpočtu EU, jsou určeny na velké infrastrukturní projekty a mají vyrovnávat rozdíly mezi bohatšími a chudšími státy unie. Mimo dosah vlády v Budapešti prozatím zůstane v přepočtu 183 miliard korun. Komise stopla i dalších 142 miliard korun z peněz na ekonomický restart po pandemii.
Je situace v Maďarsku opravdu tak závažná, nebo se problém uměle nafukuje kvůli mnohdy provokativním postojům Viktora Orbána?
Podle expertů v Maďarsku selhává úplně vše, co se týká rozdělování veškerých veřejných peněz, nejen těch evropských. Enormní množství státních zakázek se přiděluje v tendrech s jediným uchazečem. Z velké části jde o stále stejné firmy, které mají blízko k Viktoru Orbánovi. Registr smluv na veřejné zakázky neexistuje.
Značné prostředky jsou úplně mimo kontrolu, protože je neutrácejí úřady, ale nadace založené státem. Formálně jde o osoby soukromého práva, stát jim ovšem svěřuje do péče veřejný majetek. Výsledkem je, že se na ně nevztahují předpisy o veřejných zakázkách.
Experti Evropské unie nemají pochyb, že nejde o kriminalitu několika jednotlivců. Jde o systémový problém, za nějž nese plnou odpovědnost politické vedení země. Viktor Orbán vládne s pohodlnou ústavní většinou nepřetržitě od roku 2010. Těžko si lze představit, že by celostátní mechanismus na odsávání veřejných peněz vznikl za jeho zády. Naopak mu zřejmě slouží k upevňování moci a jeho osobnímu obohacení.
Pikantní byla nedávná kauza, do níž byl zapleten Orbánův syn. Podle zjištění Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) šlo o desítky podivných smluv, na základě kterých dodával maďarským samosprávám osvětlení za evropské peníze. Maďarské orgány vyšetřování rozběhly, ale národní prokurátor jej zastavil. Evropský soudní dvůr následně nařídil zveřejnit vyšetřovací spis.