KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Ve volbách máme na dvojciferný výsledek, věřila si ještě nedávno šéfka Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková. Teď spíš řeší, aby její hnutí vůbec k volbám došlo. Po bleskovém úprku zakladatele Trikolóry Václava Klause ml. totiž z jeho projektu prchají i další. V minulých dnech z něj odešly desítky členů v Královéhradeckém a Jihočeském kraji. A tím to prý nekončí.
„Se současným směřováním nesouhlasíme a nechceme se na něm podílet. Považujeme tedy za jedinou možnost a lidskou slušnost uvolnit naše funkce pro členy, kteří projektu i nadále věří a převezmou nasazení a odpovědnost,“ napsali ve svém prohlášení odstupující šéf buňky v Královéhradeckém kraji Josef Klapal a předseda jihočeské organizace Dalibor Uhlíř. Jen aby bylo co a komu předávat: Trikolóra vždy stála na Klausovi ml. a má skromnou členskou základnu i volební preference.
Ty se stabilně pohybují od 2,5 do 3,5 procenta, což nestačí ani na sněmovnu. Jak ale před časem ukázala Jana Bobošíková, menší partě lidí to díky státním penězům za volební hlasy zajistí velmi slušný život ve stínu pozornosti médií. Od dob její někdejší Suverenity tomu klidně můžeme říkat bezpečný byznys plán. Podívejte se ale na současnou českou politickou mapu, vedle níž vypadají i trosky bývalé Jugoslávie uceleně, a pochopíte, že i mimo sněmovnu může Trikolóra zamíchat povolební situací.
Podle průzkumů volebních preferencí se o vítězství v říjnových volbách už několik měsíců pere ANO s koalicí Pirátů a hnutí STAN. Ani ANO, ani Bartoš s Rakušanem ale pravděpodobně neutrhnou většinu a k většinové vládě potřebují komplice. Piráti/STAN počítají s trojkoalicí SPOLU, zatímco ANO to umí flexibilně s téměř každým: už vládlo s ČSSD i lidovci, opíralo se o komunisty a do vlády naposled lákalo Piráty a ODS. Podobné námluvy zprava doleva můžeme klidně zažít i po letošních volbách.